Město památek, kultury a úžasné gastronomie – taková je Budapešť

Úvodní stránkaMěsto památek, kultury a úžasné gastronomie – taková je Budapešť
21.říjen 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Zahraničí
Na krásném, modrém Dunaji leží maďarská metropole, která má turistům co nabídnout hned v mnoha ohledech. Na své si zde přijdou všichni milovníci historie, kultury a v neposlední řadě také milovníci dobrého jídla. Vydáte – li se do Budapešti za památky, rozhodně nebudete zklamáni. Vždyť kdo by neznal například budovu maďarského parlamentu? Dnes již klasický obrázek, patří mezi nejkrásnější pozvánky k návštěvě tohoto města. Jedná se o nejrozsáhlejší stavbu v celé zemi. Není žádným tajemstvím, že se její architekti částečně inspirovali podobou londýnského parlamentu. Interiéry budovy skrývají bohatou výzdobu a k vidění jsou i maďarské korunovační klenoty. Vstupné je pro občany EU 1750 forintů, pro všechny ostatní zájemce je cena dvakrát vyšší.
parlament
Na protějším břehu se tyčí majestátní stavba Budínského hradu, který sloužil v minulosti jako sídlo uherských králů. Během dlouhých dějin prošel složitým vývojem. Své stopy na něm zanechala i druhá světová válka, během které byl velmi poničen. V období komunismu byl opraven pouze částečně a plnil funkci galerie a muzea. Pokud se rozhodnete na hrad vyrazit, můžete si zpestřit cestu projížďkou lanovkou. Její nástupní stanici naleznete u ústí mostu Széchenyi Lánchíd, který je sám o sobě důležitou součástí městské architektury. V docházkové vzdálenosti od parlamentu leží Andrássyho třída, další turisticky oblíbená atrakce. Nachází se zde mnoho obchůdků, restaurací, kaváren, divadel, ambasád a vysokých škol. Oba konce spojuje trasa linky metra, které je nejstarší v pevninské Evropě. O významu této třídy svědčí i skutečnost, že byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Pro zájemce o historii může být cenná návštěva Muzea teroru. To vzniklo na místě, kde v minulosti prováděli členové nacionální Strany šípového kříže výslechy. O několik let později je zde nahradila maďarská státní bezpečnost. V muzeu uvidíte například vězeňské cely v původní podobě, ze kterých ještě dnes mrazí v zádech. Prohlídnout si zde můžete také množství souvisejících předmětů včetně zbraní, dokumentů či věcí osobních potřeb.
Muzeum teroru
Výše uvedené je jen krátkou pozvánkou do maďarské hlavního města. Kromě památek, zde také můžete vychutnat zdejší typické pokrmy včetně různých druhů gulášů, klobás často doplněných o chuť papriky. Budapešť je také rovněž rájem milovníků vín. Co byste řekli například na posezení u sklenky Tokajského na břehu Dunaje? Zní to lákavě, že? S upřímností můžeme říct, že nám také.
Radush Autor Radush