Měsíček lékařský

Úvodní stránkaMěsíček lékařský
9.duben 2017 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada, Zdraví
štítky Bylinky, Léčba, Jaro

Znáte tohle malé žluté sluníčko? Bylinku, kterou uctívali již Keltové? Pochází ze Středozemí, z Íránu a dnes je rozšířena po celém světě. Věnečky z ní měly ochraňovat před zlými duchy. Kvete po dlouhé měsíce, dokud nezmrzne. Měsíček byl ve středověku považován za znamení lásky, jeho zjevení ve snu bylo dobrým znamením.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

je letnička, která dorůstá do výšky asi půl metru, její květ má zářivě žluté či oranžové lístky. Kvete od června do listopadu. Semena vyséváme brzy na jaře, pro sušení sbíráme kvítky, nejlépe za slunečného dne nebo před polednem.

Měsíček se snadno pěstuje i v květináčích nebo truhlících na okně. Roste na půdách, má rád slunečnou polohu. Otevřené květy předpovídají slunečné počasí, před deštěm se květy naopak zavírají.

Měsíček léčí především játra, žlučník, astma, kašel nebo bušení srdce. Pomáhá při menstruaci, vnitřních i vnějších zánětech a nakonec i při rakovině trávicího ústrojí nebo ženských orgánů.

Druhy použití

Čaj z měsíčku lékařského si připravíme tak, že 1 lžíci čerstvých či sušených květů nasypeme do hrnku studené vody. Přelijeme do nekovové nádoby a povaříme jednu až dvě minuty. Louhujeme 10 minut, scedíme a pijeme 3x denně 1 šálek při potížích.

Odvar pro výplach pochvy při výtoku: 100g květů bez kalichu dáme do 2 litrů studené vody- krátce povaříme a odstavíme. Po tom, co odvar scedíme, nalijeme do vody ve vaně. Teplota by neměla přesáhnout 37°C. Koupel je pak nutné provádět 1-2x denně.

Obklad z čerstvé byliny se používá na křečové žíly nebo jizvy po neštovicím. Čerstvou bylinku naklepeme tak, aby pustila šťávu a na noc ji přiložíme na postižené místo a upevníme obklad látkou nebo obvazem. Zlepšení je vidět asi po týdnu užívání. Na jizvy po neštovicích přikládáme teplý obklad s bylinkou, kterou jsme předtím napařili.

Měsíčková mast je asi nejčastější podoba, ve které se s měsíčkem setkáte. Zkuste si ji vyrobit sami doma. Potřebujeme ¼ kg sádla nebo kokosového tuku, který roztavíme a přidáme dvě hrsti čerstvých květů i s kalichy. Odstavíme z ohně, necháme vychladnout a tuhnout v ledničce tak dva až tři dny.
Potom opět roztavíme a přidáme znovu dvě hrsti čerstvých květů a necháme zase chladnout. Za další dva dny znovu rozehřejeme a přecedíme přes kovové sítko. V jiné nádobě potom roztavíme asi 12g včelího vosku, smícháme dohromady a přidáme asi 5 kapek heřmánkového a 5 kapek levandulového oleje.
Nakonec ještě horké vlijeme do násobky od krému a necháme ztuhnout. V chladničce nám vydrží až dva roky.
Měsíček lékařský lze využít i v kuchyni. Jeho jedlé květy se hodí do ovocných či zeleninových salátů, dezertů i pečiva. Nebojte se ho ochutnat!

Dee Autor Dee