Meduňka Vás uklidní

Úvodní stránkaMeduňka Vás uklidní
3.listopad 2016 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Bylinky, Zdraví, podzim

Je čas podzimu, a i když je to pro mě čas klidu a harmonie barev, asi budu patřit mezi jednu z mála. Většině lidí, co tak pozoruji, totiž tohle sychravé počasí leze nejen pod kabát, ale i pod kůži. Jsou podráždění, nervózní, špatně se jim spí a hodně věcí je jednoduše štve natolik, že tuhle negativní energii posílají dál.

A právě pro tyto Vyvolené jsem jako první z bylinek vybrala právě Meduňku. Samozřejmě, že ke klidnému spánku dojdete i s pomocí jiných bylinek, ale meduňka je pro mě taková "kultovní klasika", která ještě nikdy nezklamala.

MEDUŇKA

je bylinka, která roste v trsech a kvete na počátku léta drobnými kvítky. Před 2000 lety ji používali Řekové, kteří ji zasvětili bohyni Dianě. Pochází ze Středomoří, střední Evropy a roste i v Severní Americe, kde ji hojně používali Indiáni. Právě oni ji ještě dnes považují za cenný dar matky přírody a užitečného pomocníka při léčení. 

Sbíráme LIST a NAŤ ideálně za suchého počasí. Nejlepší jsou mladé rostliny, sušíme je ve stínu na sítech nebo ve svazcích. Pokud nám listy po osušení ztmavnou, nevadí. Neměly by však zežloutnout- v tom případě jsou spálené a nemají již žádný účinek. 

Pěstuje se snadno na zahrádce nebo i v květináči doma. Je to nenáročná trvalka. 

Pomáhá při nespavosti, utišuje nervy, zažívání, úzkost i vnitřní nepokoj. Uklidní vaše rozbušené srdce, pomůže od vyčerpání.

Druhy použití

Čaj z meduňky: 1polévkovou lžíci zalijte vroucí vodou a louhujte 5 minut. Pijte jej teplý, ideálně po každém jídle. 

Polštářek s meduňkou: pomáhá na klidný spánek, dětem klidně naplňte bylinkou látkovou postavičku a dejte ji pod polštář. 

Meduňkový olej: zevně lze použít proti poštípání hmyzem, odpuzení hmyzu, při revmatismu nebo bolestech hlavy. 

Letní nápoj z meduňky: 2 hrsti čerstvě natrhaných listů opereme vodou, rozmixujeme a zalijeme 1,5 litrem studené vody. Necháme 15 minut louhovat. Med rozpustíme v trošce vroucí vody, necháme vychladnout a potom smícháme s výluhem z meduňky a šťávou z 1-2 citrónů. Podáváme ozdobené kolečky citrónu a lístky meduňky nebo máty v teplých jarních či letních dnech.

Jak jsem naznačila již v úvodu, meduňku mám moc ráda. Je to bylinka, kterou piji často po náročném dni, když mi hlavou ještě dobíhá nekonečný tok myšlenek a jen tak je nezastavím. Nebo po cvičení, kdy se mé tělo ne a ne uklidnit.

Nebála jsem se ji v rozumné míře použít ani v době těhotenství ani u své dcery, když nemohla usnout.

Pozn.: u dětí se doporučuje bylinkové čaje střídat a neužívat je dlouhodobě, pouze po poradě se zkušeným bylinářem nebo lékařem.

Dee Autor Dee