Mateřinka

22.květen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství
Možná jste nad tím ještě nepřemýšleli, v každém případě to vás ani vaši ratolest nemine. Školka- první stupeň vzdělání. Taky se vám do toho jako rodičům tak moc nechce? Najednou bude vaše "miminko" poslouchat někoho jiného. Už nebude jediné a jenom vaše a bude si muset vytvořit své místo mezi dětmi. Už mu nebudete moci být v každé situaci na blízku ... Zní to až smutně, avšak na druhé straně toto předškolní vzdělávání přináší i spoustu užitečných věcí. Pomáhá v rozvoji, poznávání i učení. Rozšiřuje zkušenosti, dovednosti i zvyky. Usnadňuje dítěti jeho další vzdělávací cestu.

Požadavky mateřských škol

Nevím, jaké požadavky má vámi vybraná školka. Některé nemají žádné a jsou schopné si poradit i s dětmi, co mají ještě plínku. Jiné jsou naopak v požadavcích striktnější a vyžadují, aby se dítě navíc umělo ještě samo najíst nebo obléci. I přesto, že naše školka je zrovna jedna z těch nenáročných, chtěla bych B. její začátek v tomhle novém prostředí co nejvíce usnadnit. "Stolování" jí docela jde, ale např. na oblékání bude třeba ještě zapracovat. Abych jí trochu připravila, začala jsem sbírat informace o režimu školek od maminek nebo kamarádek ... A na čem se většina maminek shodne? Věřte nebo ne, ale jejich ratolesti prý kolikrát lépe spolupracují v prostředí školky než doma. Čím to je?
Mateřinka
Jedno z pravidel, která řídí režim tolika malých dětí je přesný řád a pevně stanovené hranice. Nevím jak vy, ale my s tímto doma bojujeme stále. Kolikrát sebe nebo manžela přistihnu, jak je v mnoha situacích pro nás snadnější či pohodlnější naší dceři ustoupit. Znáte to? Milujeme svoje děti a když si něco tak MOC přejí nebo tak MOC pláčou ...  Je těžké odolat! Zkuste si na to dávat větší pozor a dostát svých slibů. Nebuďte jako já, když řeknu své dceři (a nejen jí), že už odcházíme a přitom se ještě dvakrát vrátím a nebo si teprve hodlám obléci kabát či zavázat boty. Co řekneme, musí platit! Upozorněte děti předem, že za chvíli půjdete a pokud potřebujete, aby byly včas připravené, můžete použít nějaký zvukový či vizuální signál. Ten bude označovat, že je čas jít domů, do postýlky nebo se najíst. V některých školkách toto skvěle funguje, tak proč ne i doma?

Na co dál si budou muset děti zvykat?

Budou se muset naučit dávat pozor. Jak to zvládáte doma? Máte potíže zaujmout pozornost vašeho dítěte? Zkuste k tomu využít svůj hlas! Můžete šeptat, zpívat nebo použít jiný tón vašeho hlasu, děti to zaujme mnohem víc než křik, který se mnohde opakuje i několikrát za den.

Rychlejší a zručnější

Výhodu budou mít ve školce jistě ty děti, které nejsou moc pomalé. Umí se obléci i samy se najíst. V tomto ohledu se vyplatí nespěchat, jakmile totiž v našem případě "začnu tlačit na pilu", můj malý beránek (B. je ve znamení Berana) se začne vztekat a zkrátka už nechce. Pokud chcete dětem pomoci v oblékání, začněte nejdříve se svlékáním, to je pro ně snazší. Až se budete učit oblékat, začněte čepicí, tepláky, kalhotkami a věcmi jednoduššími. Teprve později můžete trénovat dlouhé rukávy nebo to, která bota patří na kterou nohu. Mimochodem v tomto případě jsem četla dobrou radu, jak boty nepoplést. Když jsou nasazeny správně, mají se rády ( špičky jsou blízko u sebe). Když ne, dívá se každá na jinou stranu, to spolu nemluví. Můžete také jednu botu zevnitř označit nějakým obrázkem a naučit dítě oblékat tuto botu vždy na určitou nohu. Pokud jste již "pokročilejší oblékači", trénujte na panenkách nebo medvědech, avšak nezapomeňte dát dětem vždy příležitost, být zdrojem oné činnosti a zažít si vítězství. Doporučuji hodně chválit, vymýšlet různé motivace. B. se například nejrychleji svlékne u napuštěné vany, koupání jí baví moc, takže kdyby mohla, strhne ze sebe cokoliv, jen aby už byla v té vodě a mohla si tam hrát. Využijte příběhy se zvířátky, která mohou hrát ruce nebo nohy a zalézat či vylézat z nohavic a rukávů. To děti zabaví a i tahle činnost bude hrou. Na závěr už jen připomenu: nezapomeňte, jak je pro děti důležité, aby mohly i v tomto pŕípadě něco SAMY dokázat. Pocit vítězství (třeba i nad zapnutou bundou) je podle mě ta nejlepší motivace!
Dee Autor Dee