Máte také novoroční předsevzetí? Jaká jsou nejčastější?

Úvodní stránkaMáte také novoroční předsevzetí? Jaká jsou nejčastější?
5.leden 2017 od petr v rubrikách Nezařazené
štítky Nový rok, Předsevzetí

Příchod novéh roku mnoho z nás vybízí k tomu, abychom za loňským rokem udělali dlouhou a tlustou čáru a otevřeli novou kapitolu svého života. Nový rok může být impulsem pro velké změny. Česká republika je národem, který doslova miluje obkroční předsevzetí. Každoročně si alespoň malé předsevzetí dá téměř polovina obyvatel u nás. Jste na tom stejně? A jaká jsou nejčastější předsevzetí a je mezi nimi i to vaše?

Skončit se zlozvyky – jasný vítěz

Jasným vítězem u novoročních předsevzetí je skoncování se zlozvyky. Nejčastěji s kouřením. Až 1/3 kuřáků si na nový rok dá předsevzetí, že skončí s kouřením. Bohužel úspěšnost takového předsevzetí není nikterak vysoká. Pohybuje se mezi hranicí 5%-8%. Zrovna přestat s kouřením je složité a je třeba se na to pečlivě připravit, hlavně po psychické stránce. Většina kuřáků s ukvapeným rozhodnutím nevydrží abstinovat déle, než týden.

S velkým odstupem za kouřením jsou pak další zlozvyky, jako pití alkoholu ve velké míře, přejídání se, kousání nehtů a další.

Lepší kondice

Obecně lze novoroční předsevzetí rozdělit do dvou hlavních kategorií – PŘESTAT a ZAČÍT. Kategorie přestat do sebe zahrnuje právě zlozvyky. Kategorie ZAČÍT do sebe zahrnuje předsevzetí, která mají něco zlepšit. I zde je jednoznačný vítěz – cvičení. Každoročně si desítky tisíc lidí dají předsevzetí, že udělají něco pro sebe, pro své tělo a svou tělesnou kondici. Fitness centra zažívají v lednu největší nárůst nových klientů. Bohužel dlouhodobá úspěšnost předsevzetí s cvičením také není největší. Jen okolo hranice 15%.

Kategorie začít ale nezahrnuje jen cvičení. Spadají do ní také další častá předsevzetí, jako začít vydělávat více peněz. Zlepšit si své společenské postavení, začít více číst nebo být méně závislý na elektronice.

Každý rok se najde i několik vtipných a velmi netradičních předsevzetí. Jedno za všechny. „Mé letošní předsevzetí je to, že už si nikdy v životě nebudu dávat žádná předsevzetí“.

petr Autor petr