Máte přezuto na zimní pneumatiky?

Úvodní stránkaMáte přezuto na zimní pneumatiky?
4.listopad 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto
Od 1. listopadu do 31. března mají řidiči povinnost přezout své vozy na zimní pneumatiky. Zákon ale v tomto směru nehovoří přesně. Samozřejmě jsou na našem území úseky, pro které je zimní výbava povinná. Tyto úseky jsou označené příslušnou dopravní značkou a řidiči, kteří by neměli zimní obutí, se vystavují riziku pokuty až do výše 2 500 Kč. V ostatních situacích je nutnost využívání zimních pneumatik poněkud nejasná.

Jak to je s nutností zimních pneu?

Konkrétně zákon ukládá využití zimních pneumatik v případě, že je na silnicích souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. I když ve vašem bydlišti nic takového na silnicích nebude, o 20 kilometrů dále může být situace zcela jiná. Nejenže jízdou na letních pneumatikách riskujete pokutu, ale mnohem větší je také riziko dopravní nehody. Letní gumy nemají dostatečné vlastnosti v zimních podmínkách.

Hrozí i komplikace s pojistným plněním

Při neobutí na zimní pneumatiky a v případě dopravní nehody budete mít také mnohem větší komplikace s komunikací u pojišťovny. Pojišťovny totiž budou mnohem více sledovat a zjišťovat to, zda k zavinění dopravní nehody nedošlo právě díky obutí špatných pneumatik. Nebo také kvůli nedostatečnému vzorku zimních pneumatik, protože i ten musí být alespoň 4 milimetry. Pojišťovny totiž díky nesprávnému obutí hrozí i zkrácením pojistného plnění.

Budete jen těžko dokazovat, že za nehodu nemůžete

I v případě, že na první pohled nebudete viníkem dopravní nehody, mohou pojišťovny celou situaci komplikovat dodatečným zjišťováním, zda na nehodu přeci jen nemohlo špatné obutí. Konkrétním příkladem může být jízda v koloně, kdy automobil za vámi nedobrzdí situaci a narazí do vás. Z vaší strany co se týče řízení nedošlo k žádné pochybnosti a vina je na řidiči, který do vás narazil. Pokud ale budete mít obuté letní pneumatiky, pojišťovna bude detailně zjišťovat, zda nehodě nešlo zabránit, kdybyste měli své auto obuté do zimních. V případě, že pojišťovna zjistí, že nehodě šlo předejít díky zimním gumám, hrozí vám, že nedostanete pojistné plnění v celé výši.
Magda Autor Magda