Máta prospěje Vašemu trávení

Úvodní stránkaMáta prospěje Vašemu trávení
10.listopad 2016 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Bylinky, Léky, Zdraví, podzim

Máta je další bylinka, bez které se neobejdu. Často ji doma používáme na zklidnění žaludku, po bujarém večírku, špatně zvolené stravě nebo při celkové únavě.

MÁTA

roste v mnoha druzích po celé Evropě, Severní Americe, Austrálii i v Japonsku, kde ji mimochodem pěstují již více jak 2000 let. Její pozůstatky se našly v egyptských hrobkách již před 1000 lety. Do Evropy a Británie ji přivezli Římané, kteří věřili, že zlepšuje náladu i činnost mozku.

Sbíráme LISTY i KVETOUCÍ NAŤ. Máta obsahuje mentol v mentolové silici, který je antiseptický a vyvolává pocit chladu, jež se může využít k překrytí některých nepříjemných pocitů, jako je např. svědění.

Pěstuje se dobře ve vlhkých půdách na slunci i ve stínu. Ideální je vypěstovat si mátu ze semen vysetých na jaře nebo ze sazenic. Pokud se tak rozhodnete, dávejte pozor, abyste nepěstovali více druhů máty vedle sebe. Jednotlivé druhy se totiž snadno kříží, čímž ztrácejí svou vůni.

Tlumí nadýmání i křeče při trávení. Mírně snižuje krevní tlak, prospívá žlučníku a uklidňuje nervy. Je také dobrá k léčbě kožních onemocnění, tiší bolest, zlepšuje paměť i koncentraci.

Druhy použití

Čaj z máty (jeden z receptů): vrchovatou čajovou lžičku spaříme horkou vodou a necháme půl minuty louhovat, scedíme a po doušcích pijeme denně tak tři šálky.
Čaj tlumí žaludeční křeče, pomáhá proti průjmu i zvracení.

Kloktadlo z máty je možné použít při zápachu z úst, bolestech zubů nebo zánětu dásní.

Koupel z máty pomáhá při psychické labilitě nebo revmatismu. Pro úlevu od oteklých a unavených nohou si můžete připravit jednu hrst listů máty (čerstvé nebo sušené), tu přelijete 1 litrem vroucí vody a necháte louhovat asi 15 minut. Potom sceďte, nalijte do chladnější vody a zhruba na 10 minut v takové lázni vykoupejte své nohy.

Mátový nápoj z čerstvé máty získáte jednoduše jejím vyluhováním ve studené vodě- čerstvé listy rozmixujeme s vodou a louhujeme 1 hodinu. Nakonec přecedíme, dochutíme medem, případně citrónovou šťávou.

Pozn.: Pokud byste chtěli sbírat mátu v přírodě, měli byste si být jisti o který druh se jedná, planě rostoucí máta může být totiž pro těhotné a děti nebezpečná. Mátu peprnou pak nepodávejte kojencům, ani dětem do tří let- její účinky mohou rušit účinky jiných bylin, léků a především homeopatik.   

Dee Autor Dee