Maminky, naplánujte si ráno!

Úvodní stránkaMaminky, naplánujte si ráno!
27.srpen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Výchova, Ženy
Dobře si rozplánovat rána v pracovních dnech mi připadá dost důležité- zvlášť teď, co se blíží čas, kdy budu muset v omezeném čase vypravit nejen samu sebe do práce, ale také mou holčičku do školky. Do teď jsme jezdívaly autem a víceméně si své aktivity plánovaly samy, čas pro nás nehrál zas takovou roli. Já pravidelně spíš nestíhala než stíhala a B. mi v okamžiku odchodu ještě stihla kolikrát připravit taková překvapení do plínky nebo kalhotek, že už naše zpoždění předčívala i akademické čtvrthodinky. Kamarádky si na má zpoždění zvykly, rodina se stále vzpírá. Nutno podotknout, že v mém případě ještě platí, že jakmile nestíhám, stávám se citově natolik labilní, že v mé blízkosti nevydrží ani moucha. Jsem zlá, protivná a nakažlivá. Mít klidné ráno by se tedy hodilo nejen mně, ale i mé rodině. Jak však na to?
Naplánujte si ráno!

Připravte si oblečení den předem

Tak jestli tohle zvládnu, zasloužím si tu největší čokoládovou medaili, co dokážu sníst. Oblékání a vůbec výběr oblečení mi totiž zabírá nejvíce času. Jsem hrozná! A to mám ještě B. - "mou malou JÁ", která přeci taky "musí být krásná".

Vstaňte dřív než vaše dítě

Tak to bych možná mohla zvládnout. Tedy pokud stihnu rozlepit své oči a dát tělo do pohybu než se B. probudí. Obléci se, vyčistit si zuby a třeba se i nalíčit snad dokážu. Zbývá už jen doufat, že nebudu variantu předem vybraného oblečení chtít na poslední chvíli měnit. To je pak již předem prohraná bitva. K oblékání dětí mě napadá- mám kamarádku, která synovi do skříňky rovnou skládá věci do hromádek tak, aby v každé měl tričko, tepláky, ponožky i ostatní věci pro nový den- to mi taky nepřipadá jako špatný nápad, pokud jste třeba nerozhodní jako já. Co myslíte?

Splňte si již ráno první úkol

V mém případě je to např. vyndání nádobí z myčky, ustlání postele. Ustlat postel přijde mnoha lidem hrozně otravná a zbytečná záležitost, ale díky ní máte jeden úkol dne jistě splněný. Co se týče mě, stlala jsem postele celé rodině už jako malá a nikdy mi to nevadilo. Místnost, ve které většinu prostoru zabírá postel přeci díky ustlání docela dost uklidíte. Ale pokud vás to vážně nebere, zkuste to pbrát jako pomoc někomu jinému (nenápadný vzkaz mému manželovi). Však kolik času takové stlaní postele zabere?

Co vás nejlépe probere?

Je dobré si ráno dát nebo udělat něco, co vás takzvaně "nakopne"- např. dát si sprchu, zacvičit si jógu, nevynechat svůj šálek kávy, projít se s pejskem a jiné. U mě je to jistojistě černý čaj. Musí to být něco, co vás bezpečně uklidní a naladí na nový den.

Zapojte i své dítě

Bylo by určitě dobré, aby i vaše dítě znalo plán, který budete společně každé ráno plnit. Můžete mu jednotlivé aktivity nakreslit na papír nebo mu udělat z papíru okýnka, za kterými budou tyto úkoly schované. Pokaždé když si např. vyčistí zuby nebo se obleče, může okýnko zakrýt nebo daný obrázek škrtnout. Je to pro děti dobrá motivace, mají názornou představu o tom, co vše by měly ráno plnit, jak mohou mamince svou samostatností pomáhat. To je bude bavit!

Odchod o deset minut dříve

I přesto, že máte stanovený čas, kdy chcete opustit domov, posuňte svůj odchod ještě o deset minut dříve- právě tolik minut mi častokrát chybí, když se musím nečekaně vrátit nebo se mé dceři zrovna nechce oblékat, obouvat či přede mnou utíká opačným směrem než je východ z bytu. Věřte mi, potom těch deset minut navíc budete milovat!

Seznam úkolů dne

Vždy si najděte čas projít si ráno svůj diář a sepsat si ty nejdůležitější věci, které chcete v daný den zařídit. Já si píšu snad úplně všechno. Některým musím připadat jako úplná "trubka", ale já bych si jinak opravdu nic nepamatovala. Takhle mám alespoň klid na duši. Pokud se stane, že i přes všechnu vaši snahu stejně nestíháte, nezačněte panikařit, zhluboka se nadechněte a s výdechem počítejte do deseti (to mi vážně pomáhá). Pokuste se ze všeho vybrat jen to, co je právě to nejdůležitější a nezapomeňte se o to podělit i se svou ratolestí. Ucítíte, že v tom nejste sama a že to, co vám zrovna pokazilo ráno, nakonec není až tak neřešitelné.
Dee Autor Dee