„Maďarské moře“ Balaton lákalo tehdy i nyní

Úvodní stránka„Maďarské moře“ Balaton lákalo tehdy i nyní
23.listopad 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Zahraničí
Co byste řekli na výlet časem do dob, kdy mezi nejčastější destinace našinců patřil maďarský Balaton? Že jste tuhle dobu nezažili a nic vám to neříká? Ať už je vaše odpověď jakákoli, pojďte s námi zavítat do země našich bývalých jižních sousedů. Přijměte pozvání na procházku po březích největšího středoevropského jezera, zastavte se spolu s námi v některé z místních hospůdek a ochutnejte typickou maďarskou kuchyni. Přestože se tu po letech mnohé změnilo, to nejdůležitější zůstalo stejné. Balaton má totiž pořád co nabídnout. Balatonu se pro úctyhodnou délku 77 km přezdívá „maďarské moře“ a až na sladkou chuť vody se tu podobně také budete cítit. Průměrná teplota jezera v létě se totiž pohybuje mezi 26 až 28 stupni. Vyrazíte-li sem s dětmi, kromě teploty vám bude hrát do karet i fakt, že průměrná hloubka vody je okolo 3 - 4 metrů. Pro neplavce lze obzvláště doporučit jižní pobřeží, kde je velmi pozvolný vstup do vody a první tempo je potřeba až hezký kus od břehu. Na severním pobřeží je klesání podstatně prudší a často již po 30 metrech nedosáhnete na dno.
Balaton
U Balatonu si na své přijdou všichni příznivci vodních sportů. Najdete tu vše - od šlapadel, přes windsurfing až třeba po jachting - nabídka je skutečně nepřeberná. Zajásat mohou také rybáři, jelikož povolení k lovu lze obstarat poměrně snadno v obchodě s rybářskými potřebami nebo dokonce v kempu. Pláže jsou v drtivé většině pokryty travou a je nutné se dopředu připravit, že vstup je mnohdy placený. Nejedná se o vysoké částky, což dokládá i fakt, že za zhruba 600 forintů (tedy 60 korun), se dostanete na pláž označenou modrou vlajkou v Balatongyöröku. Výhodou prakticky všech placených pláží je dostupnost tobogánů, sprch, stánků a obecně všeho pohodlného zázemí. Naopak většiny z toho se v případě pláží zdarma musíte vzdát. Jste-li příznivcem nudismu, pečlivě si zapamatujte názvy pláží Balatonakali (severní břeh) a Balatonbereny (břeh jižní). Lze totiž s jistotou říci, že více takových míst oficiálně pro naturisty u „maďarského moře“ není. Není snad přehnané tvrzení, že ubytování u Balatonu naši kapsu nezruinuje. Nabízí se využít již zmíněných kempů, ubytování v soukromí či některého z četných hotelů. Zkrátka každý si tu najde to své. Ceny za jídlo jsou v podstatě srovnatelné s těmi českými. Možná budete mile překvapeni, že častokrát budou i nižší. Maďarsko je rájem pro mlsné jazýčky. Bylo by skoro hříchem odjet bez ochutnání pravého místního guláše, nezakousnout se do zdejší klobásky a vše nezapít pravým maďarským vínem Tokaj.
dobroty z Maďarska
Jídelní lístky jsou plné nabídky mas na všechny způsoby - vepřové, hovězí, zvěřina i drůbež. Maďarská kuchyně je pro vegetariána pravý oříšek. Situaci tak zachraňují nejenom četné stánky se zeleninou, na které narazíte prakticky na každém kroku, ale i množství salátů a široká paleta sladkostí. Po návratu domů můžete zkusit porovnat své zážitky s těmi předrevolučními a to ať už s vlastními nebo zprostředkovanými. Může být zajímavé, do jaké míry se budou shodovat. Nebojíme se však říct, že to hlavní bude společné – příjemná dovolená, vodní radovánky, laskaví lidé, chutná kuchyně a příznivé ceny. Takové bylo a je totiž Maďarsko tehdy i dnes.
Radush Autor Radush