Logopedie doma- Učíme se Z

Úvodní stránkaLogopedie doma- Učíme se Z
20.září 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky mluvení, děti, logopedie

Dnes se společně naučíme další písmenko, je jím písmenko Z. Postavení mluvidel u písmene Z je velmi podobné jako u písmene S, což znamená, že pokud se dítě naučí vyslovovat správné S, pak se mu snadno vybaví i hláska Z. 

Nácvik samotné hlásky

Po úvodních cvicích k procvičení mluvidel, znáte je již z dřívějška, můžete začít s přípravou na samotné písmenko: 

"Zasměj se, zuby dej k sobě, jazykem se dotýkej lehce dolních zubů a zkus bzučet jako moucha: bzzzzzz. Je důležité přidat hlas. Pokud ti to nejde, pak je dobré bzučení střídat se syčením. Vyslov slabiky s hláskou S a střídej se slabikami s hláskou Z." 

SI ZI SA ZA SE ZE SO ZO SU ZU 

Při správné výslovnosti, by mělo dítě ucítit jemné chvění, když si položí prsty na hrtan. Naopak k nesprávné výslovnosti dochází, pokud je Z zaměňováno za Š, S, Ž, CH. 

Následně se pokusíme Z zařazovat do slov: 

z -
Zbojník, zbytek, zde, zbledl, zlato, zlobí, zlámal, zlý, znak, známka, znova, zloděj, znamení, zvuk, zvon, zvolna, zvyk, záda, zatím, zinek, zelený, zelí, zámek, závoj, zeď, zelenina, záplava, zebe, závin, zametá, zob, zobák, zoufalý, zub, zmije.

- z -
Jizva, neznal, nezvyklý, kůzle, hází, vozí, meze, jazyk, peníze, leze, váza, Líza, na noze, hnízdo, kozy, sází, lízá, uzel, muzika, jazyk, lezu.

z - z
Zaházel, Zuzi, Zuzanka, zalezlý, zalezu, zakázal, zazvonil, zamazal, zmizík, zvítězil, zazelenal se, závazný.

Hry s písmenky: 

"Zopakuj větu a předveď Zuzanku."

Zuzanka zalévá. Zuzanka hází. Zuzanka zívá. Zuzanka se zlobí. Zuzanka zvoní. 

Pan Zíma má zahrádku. Jmenuje se Jiří Zíka. Moucha bzučí bz bz bz. Bolí mě zuby. Na zahradě máme záhon zelí. Je zima. To to zebe. Zuzana veze vozík.

Básně 

Za jezevcem dívá se
zajíc u meze,
kam ten tlustý jezevec
zelí doveze? 

Zalezeme za kamna,
zmizí zima záhadná.
Zmizí závěj, meluzína,
zvenku zazní píseň jiná. 

Kozel leze do zelí,
vyleze až v pondělí.
Zelí dá i koze,
veze ho na voze. 

Povídání 

Koza a kozel utekli z kozího chlívku. Běhali si mezi poli, když v tu chvíli uviděli vozík. Koza s kozlem se chtěli povozit, vlezli do vozíku a čekali, jenže vozík nic. Kozel tedy vyskočil ven, do vozíku strčil, až se rozjel. Kozel rychle naskočil. Vozík jel a jel, až najel na kámen. Bum a bác, z vozíku upadlo kolo a zakutálelo se. Koza i kozel vylezli z vozíku ven a utíkali hledat kolo...snad už ho mají a na vozíku se zas vozí. 

Jak pracovat s textem popisuji v předešlých “LOGO článcích”, najdete je všechny na stránkách gigamagazínu… společně s dalšími myšlenkami, které mě kdy napadly na téma DĚTI.

Ostatní články mluvení >>>

 

Dee Autor Dee