Logopedie doma- učíme se V

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se V
26.květen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, logopedie, mluvení, Výchova

Od F se lehce dostaneme na další problémovou hlásku a tou je právě V. Opět nezapomeňte vždy před nácvikem nejdříve procvičit pusu i jazyk, které po takovém “protažení” budou lépe připravené na jakýkoliv další “cvik”. Artikulační cviky najdete v mém prvním článku o logopedii - “Logopedie doma aneb učíme se spolu”. 

Nácvik samotné hlásky

Při nácviku hlásky V je důležité správně ovládat F, proto si ho na začátku nejdříve dobře procvičte. Znovu poproste vaše dítě, aby foukalo jako vítr, foukalo do pampelišek, zkoušelo slabý vánek i silný vítr (viz. předešlý článek). Pak teprve zkuste využít nápodobu a střídat slabiky FŮ-VŮ, FO-VO, FE-VE, atd. U výslovnosti této hlásky se snažte, aby dítě při foukání přitlačilo horní zuby ke spodnímu rtu. 

Jakmile hlásku dítě ovládá, můžete začít se slovy. Vybírejte nejdříve jednoduchá slova  začínající na dané písmenko. Jakmile i to dítě ovládá, můžete přidat slova, kde je písmenko uprostřed nebo na konci. 

Občas se dítěti stává, že mu dělá potíže zařadit hlásku V v následné slabice. Pomoci mu můžete tak, že místo souhlásek na začátku slova, vyslovuje také hlásku V, VOVÁ-NOVÁ, VOVÍ-POVÍ, VEVÉ-LEVÉ atd. V takových případech pak je možné vyzkoušet i skládání slov z domýšlených slabik. 

v -
vata, váha, vana, vozík, vůz, vůně, volá, voda, vede, vejce, vánek, válí, vede, vejce, ves, vidí, víno, váza, válec, Vánoce, veliká, vodovod, vajíčko 

- v -
mává, ková, Ivan, Eva, poví, doví, loví, Pavel, sova, náves, Eva, ovoce, ovečka, lovec, veverka

Véna má vanu. Ve vaně je voda. Voda je z vodovodu. Vidíme páva. Na voze vezou víno. Pravá - levá. Eva mává. Malé vejce je vajíčko. Velké je víko a malé je víčko.

Básně

Véno, Véno, podej vanu,
vykoupáme malou pannu.
Tu je voda, tu je vana,
už je panna vykoupaná.

Véna volá Ivana:
Ivane, Ivane,
ať se ti nic nestane! 

Povídání

Ve vodě stála volavka a lovila. V hnízdě na topolu blízko řeky měla malé volavky, které měly stále prázdná volátka. A tak volavce nezbylo nic jiného než celé dny jen lovit a lovit. Nedaleko byl na lovu také čáp, chodil vodou a volal: “Paní Volavá, vy jste tak potichu, taky volejte!” Čáp věděl, že volavky nemají pěkný hlas, ale tomu tolik nevadilo, chtěl ji nějak zabavit. Vadilo mu totiž, jak volavka pořád loví a loví. Bál se, aby na něj ve vodě ještě něco zbylo. Volavka však na čápa nedbala a lovila si dál. Až měla volátko plné ryb, vyletěla na vysoký topol a tam svými úlovky krmila malé volavky. Jak ty měly radost!

Příběh můžete znovu rozebrat- položit otázky, nechat dítě některá slova zopakovat. Nebo jej nechat, ať doplňuje věty, kreslí ilustrace, které potom může popsat.

Dee Autor Dee