Logopedie doma- učíme se Š

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se Š
24.duben 2018 od Dee v rubrikách O dětech
štítky logopedie, mluvení, děti, učení

Poslední písmenko s háčkem je Ž. Musím říct, že tohle je hláska, kterou jsme s dcerou trénovaly ještě nedávno, a přitom její odvození je více než jednoduché. Ale víte, jak je to s dětmi, když se jim nechce - těžko s nimi hnete! A naší princezně se často nechce a vlastně pak už ani mně ne, ale když pak obě vidíme, že to funguje, moc nás to těší. Je to takový pohon. Proto v takovém případě doporučuji nedělat moc velké mezery mezi procvičováním a využít nadšení vaší ratolesti. 

Nácvik samotné hlásky

V úvodu opět doporučuji "protáhnout" mluvidla - jednotlivé cviky najdete v jednom z mých prvních článků. Poté již můžete přejít k samotnému nácviku. 

"Našpul ústa, jako když chceš foukat nebo pískat. Zuby dej lehce k sobě a jazykem se dotkni za zuby. Začni bzučet jako čmelák: žžžžžžžžž." 

Pokud dítěti bzučení jako čmelák zrovna nejde, zkuste to jako moucha. "Našpul přitom ústa a zvedni jazyk za horní dáseň. Místo Z se ti ozve Ž."

Nám nejvíce pomohl přechod z písmene Š na písmeno Ž, přidáte jednoduše na hlasitosti a hláska se sama záhy ozve. 

Práce se slovy

ž -
Žok, žolík, žíla, župan, žabák, žák, žaluje, žaludek, žena, želva, ženatý, ženich, žele, žehlí, žid, židle, žito, živý, žínka, živina, žihadlo, ždímá, žlábek, žlutý, žloutek,

žvaní, ždímá, žmoulá, žvýká. 

- ž -
Lyže, maže, nože, klouže, louže, ležela, Božena, touží, muži, leží, nožík, okamžik, mužík, kožich, ježek, něžný, vlažný, každý, běžný, dlažba, loupežník, dohlížel, mžiká, obživy. 

Žába leží v kaluži,
pláče ze žalu,
že má žabák v žaludku
její žížalu. 

Sněží, sněží,
Žofka k Bláže běží.
Pojď, Blážo, lyžovat,
budeme si užívat.

Už to žito naložili
do skladu je sváží,
už se žluté koblížky
na dožínky smaží. 

Povídání

Malá želva uvízla v bažině. Nožky jí kloužou, chudák, nemůže ven. Hledá, kdo jí z bažiny pomůže. Letí kolem vánek a želva ho požádá, jestli jí nepomůže z bažiny ven. Vánek vane a vane, ale je tak slabounký, že želvě nemůže pomoci. Želva se tedy rozhlédne kolem sebe a uvidí sluníčko. Požádá ho, jestli by jí nepomohlo. Sluníčko svítí na bažinu, bažina vyschne a želva se konečně dostane na souš.

 

.

Dee Autor Dee