Logopedie doma- učíme se Š

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se Š
28.leden 2018 od Dee v rubrikách O dětech
štítky mluvení, děti, logopedie

Taky ještě zápasíte s některými hláskami? Máte doma malého vzteklounka, který si nechce dát říct? My jsme sice nějaký ten pokrok udělaly, ale stále je to bída, takže po odmlce je čas zase začít trénovat. U naší dcery totiž platí, že jakmile chvilku polevíte, začne lajdačit. Tak se toho nebojte a pěkně hravě s chutí do toho! 

Nácvik samotné hlásky

Po úvodních cvicích k procvičení mluvidel (lze dohledat v mých dřívějších článcích), můžete začít s průpravou. Postavení mluvidel výslovnosti hlásky Š je stejné jako u hlásky Č. Zuby by měly být u sebe, rty do mírného našpulení, jazyk se oddálí od zubů. 

Je možné využít i hlásky Č, kterou by již mělo dítě ovládat- stačí ji jen prodloužit a na konci zdůraznit v “š”: ČšššŠŠŠ. Můžete společně napodobovat šumění stromů nebo zvuk vlaku.

"Našpul ústa, jako když chceš foukat nebo pískat. Dotkni se jazykem místa za horní dásní a zasyč jako lokomotiva: ššš ššš. Pokud se ti nevede zvuk správně vyslovit, zkus zasyčet jako husa ssssssss sssssss a u toho zvedni konec jazyka za horní zuby."

Jakmile hlásku ovládáte, přidávejte Š ke slabikám MY, KO, PI, DÁ, VÁ. Potom již můžete začít celá slova.

Práce se slovy

š -
Škola, škeble, šnek, šup, šok, šíp, šéf, šel, šála, šaty, šunka, štěně, štěká, šup, škytá, špína, šavle, šakal, šelma, šeptá, šibalů, šidí, šedý, šatník, šos, štika, škoda, šil, šije, šikulka. 

š - š
Šiješ, šiška, šašek, šišatý, šuškáš. 

- š -
Liška, myšák, leští, výška, jíška, pěšky, koště, ještě, lepší, uši, naše, vaše, kaše, Máša, Vašík, košile, piškoty, píšťalky, pleš, plošina, poštolka, hoši, tiše, píše. 

- š
Koš, náš, máš, dáš, piš, víš, vidíš, piješ, meleš, myš, válíš, díváš, máváš, pleš, jedeš, kladeš, táhneš.

Básně

Šašku, šiško, šašku, šiško,
ukaž, kde máš šašku bříško.
Šašku, šašku šišatý,
Šaty máš až na paty. 

Tiše, tiše, tiše!
Naše teta píše.
Píše, píše, píše,
buďme, hoši, tiše. 

Ve špinavé chýši,
bydlí šedé myši.
Uši mají šišaté
a kožíšky chlupaté. 

Povídání

Náš dědoušek šel jednoho dne na půdu a co tam nevidí? Ve střeše je díra. "Tak to nemůžeme nechat, Vašíku! Přines nějakou tašku, ať střechu opravíme a nefouká myškám do kožíšku."

Vašek uviděl na věšáku tašku, popadl ji a už byl na půdě. Dědoušek chvíli kouká na tu tašku, potom na díru ve střeše, až se začne hlasitě smát. V tom okamžiku Vašek pochopil, jakou tašku dědoušek myslel a honem pro ni uháněl.

Dee Autor Dee