Logopedie doma- učíme se S

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se S
16.srpen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky mluvení, logopedie, děti, Výchova, rodiče, Rodina

Pokud váš potomek bez problémů zvládá vyslovit hlásku C, o které jsem psala v minulém článku, snadno se již naučí i hlásku S. 

Nácvik samotné hlásky

Jakmile alespoň trochu procvičíte mluvidla, začněte s těmito cviky, které Vám určitě mohou pomoci. Dětem zadejte např. takový pokyn: 

"Šeptem vyslov C. Když prodloužíš tento zvuk, uslyšíš SYČENÍ, které je třeba na konci ještě zdůraznit, aby jsi uslyšel S. Vyzkoušej to!" 

Při správné výslovnosti by měly být zuby u sebe, rty do úsměvu a jazyk by se měl dotýkat spodních zubů. 

Právě tato hláska může být vyslovována nesprávně několika způsoby. Buď je často zaměňována za C, Š, Č, Ch a nebo je tvořena mezi zuby, což nám může výrazně komplikovat "čisté" S. 

Jakmile se vám S podaří, začněte pomalu se slovy. U tohoto písmene se bude S nejlépe vyslovovat na konci slov: 

- s
Lis, dopis, nápis, úpis, les, nes, pes, vlas, hlas, bas, nás, kos, nos, los, bos, kus, Hus, vous, fous. 

- s -
Miska, líska, listí, jistý, místo, písmo, pasta, páska, láska, píská, maska, veslo, heslo, postel, host, kost, most, dost, dusno, kousky, housky, housle, nosí, košík, visí, musí, lesy, vosy, kdosi, vousy, vlasy, nákyp, písek, pásek, pase, house, vosa, kosa, mísa, husa, pusa, kousá, eso, laso, jsou, osud. 

s -
Sen, sem, seno, sebe, seká, sova, soda, socha, sobota, suk, sukni, sud, suma, sukně, sůva, sláma, sláva, slabý, sladký, sleva, slíbí, slimák, sloup, sluch, smeták, smetí, smích, smlouva, sníh, spolu, sponka, stůl.

s - s
Sosna, sasanka, sousto, soused, snese, spása, stesk, sysel, sloveso, sestavil, sesadil, svislý, skleslý, směs, sníst, spásat.

Básně

Na návsi se pasou husy,
dávají si sladké pusy.
Standa sedí opodál,
jedné huse pusu dal.

Máme maso na míse,
kdo si sedne, nají se.
Maso jíme, to se máme!
To si dneska pochutnáme! 

Silné slůně stále stůně.
Neseme mu léky - seno od paseky. 

Povídání

Slavík, sojka a kos seděli na větvi a zpívali. Slavík zpíval o polích, sojka o lese a kos o sadu. Zpívali v tónině fis. Ve zpěvu jim chyběl bas. Z lesa se ozvalo houkání. "Sláva, sláva," volali ptáci. "Sova má hluboký hlas, ta by mohla zpívat bas!" 

Někdy se vám může stát, že zvuk již slyšíte čistě, ale ostatním to ještě tak nepřipadá. Možná jste si na tuto výslovnost jednoduše zvykli. Nezapomínejte tedy vždy u výslovnosti kontrolovat postavení mluvidel. Naše dcera například u všech sykavek ráda zlehka vystrkuje jazyk, což výslovnost dost mění, je tedy nutné jí hlídat a špatné návyky co nejdříve odstranit. 

Snažte se některá logopedická cvičení zařadit do vašich běžných aktivit s dětmi -ideálně tak, aby si dítě vůbec nevšimlo, že písmenko procvičujete. Pokuste se být hraví a nápadití. Zpívejte, říkejte říkanky, vyprávějte si nebo jen pojmenovávejte  věci kolem sebe. Na trhu je velké množství knížek, které vám s těmito cviky pomohou. Přeji vám hodně úspěchů! 

Dee Autor Dee