Logopedie doma- učíme se L

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se L
13.červen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky logopedie, mluvení, děti, Výchova, rodiče, Rodina, učení

L je hláska, kterou má dcerka stále ještě neumí. Většinou je u dětí problém v tom, že ji nahrazují hláskou jinou- často to bývá J nebo V. Vznikají potom slova jako např. VAMPA nebo JAMPA místo slova lampa. V našem případě je největší chyba v tom, že B. vyslovuje hlásku L zvedáním brady bez pohybu jazyka. Jazyk však zde hraje tu nejdůležitější roli. 

Logopedie doma- učíme se L
Logopedie doma- učíme se L

Nácvik samotné hlásky

Nejdříve, prosím, nezapomeňte procvičit mluvidla- rady jak na to, můžete najít v mém prvním článku "Logopedie doma aneb učíme se spolu".

Zkuste si s dětmi hrát na čertíka. Nedaří-li se dítěti správný pohyb jazyka, rozcvičíme jazyk tak, že jej posouváme v ústech směrem nahoru, dolů nebo do stran. Pohyb můžete postupně zrychlovat. Jazyk může napodobovat padací most, který zavírá a otvírá bránu do města. Dítě se musí naučit olíznout patro, horní dáseň a zuby směrem dolů a přitom vyslovovat: la, la, la.

"Otevři ústa, zvedni špičku jazyka za horní zuby a pohni jím směrem dolů, jazyk sklouzne a udělá zvuk."

Jakmile se vám podaří správně vyslovit hlásku L, můžete se naučit slabiku LA a potom i ostatní slabiky LE LO LU LI. 

l -
Let, les, lev, lež, lak, lán, líp, líc, láme, lano, lampa, laso, loví, loni, loupí, luk, lůj, lup, lidé, liják, límec, lusky, lupič, liška, lyže, líže, letadlo, lopata, lupínky, lepenka, loudá

- l -
Myla, pila, víla, hole, pole, dále, čelo, pilo, koláč, holub, čolek, daleko, poleno, salát, malá, ale, balón, blána, hlava, dlouhá, dílna, jedle, pilný, klíč, mlýn, mléko, nelze, tlustý, vlak, Alena, cihla, Plzeň, Alík.

- l - l -
Kloval, lezl, lalok, lapal, lákal, ležel, lemoval, lhal, loudal, loupal, louskal, lovil, lomil, zalil, lokál, vylil, létal

- l
Dál, bál, šál, vál, sel, šel, pil, byl, myl, sil, gól, vůl, kůl, sůl, půl, jel, sál, žal, mol, sol, mával, dával, kanál, motal, kotoul, vozil, koval, dupal

Kluci se váleli. Babička mě volala. Na lavici je lopata. Kluk se loudal. Alenka koupila mléko a máslo, Na louce létají motýli. Lípa má listy. Letadlo letí nad lesem. Emil plakal, že ho bolí koleno.

Básně

Tuli, tuli, tulipán,
za chalupou pole, lán,
slunce, vláha, teplíčko
líbá tebe na líčko.

Byla jedle vedle jedle,
byly jedle v údolí,
bolívala kluka hlava,
ale už ho nebolí.

Povídání

Na okénku v malém domku bydlela malá panenka a malý panáček. Když svítilo sluníčko, malá panenka vyšla ven se slunečníkem, když naopak pršelo, vyšel ven malý panáček a v ruce držel deštník. Panenka dlouho toužila po tom, aby se s panáčkem setkala. A jednou se stalo, že svítilo sluníčko a zároveň i pršelo, což způsobilo, že se na obloze objevila veliká duha. Panenka vyšla ven se svým slunečníkem a panáček zase s deštníkem. Setkali se. Dlouhou chvíli spolu stáli vedle sebe, až se nakonec chytili za ruce.

Závěr

Práce s příběhem je popsána v mých dřívějších článcích, je tedy zbytečné nápady znovu vypisovat. Trénujte s dětmi správnou výslovnost tak 10 minut aspoň dvakrát denně a nezapomeňte, že dobrým pomocníkem je zrcátko.

 

Dee Autor Dee