Logopedie doma- učíme se K

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se K
27.červen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky mluvení, děti

Hláska K je často zaměňována za hlásku T, místo KOLO potom uslyšíte od některých dětí TOLO nebo třeba HŮLTA místo HŮLKA. I přesto, že tato hláska nepatří mezi ty nejsložitější, dělá některým dětem potíže. Jak se těchto potíží ve výslovnosti zbavit?

Nácvik samotné hlásky

V úvodu opět procvičte mluvidla, více o tom v předešlých článcích.

Jakmile vyzkoušíte pár cviků, zkuste společně s dítětem napodobovat kukačku a nebo slepičku. To byste nevěřili, co takové kukání nebo kvokání v tomto případě dokáže! Přitom se soustřeďte na správnou pozici jazyka:

"Otevři ústa a zatlač konec jazyka prstem nebo lžičkou dolů a vzad. V takové pozici zkus vyslovovat výrazné T." 

Pokud by vám hláska K dělala i tak potíže, zkoušejte vystřídat různé slabiky např.: KA, KO, KY a jiné. Nezapomeňte ji však stále zaměňovat za T, resp. TA, TO, TY a přitom se snažte jazyk udržet dole a vzadu. Jakmile se vám hláska K podaří bez přidržování jazyka, procvičte ji nejdříve ve slabikách, pak ve slovech a nakonec i ve větách. 

k -
Kůl, kus, kůň, kudy, kůže, kop, kos, koš, kola, koza, koše, komín, kotel, kobyla, koleno, kousá, koulí, kam, kámen, kanál, kape, klam, kapitán, kecá, kelímek, kryt, kyselý, kyslík, kytice, klec, kniha, kvete. 

- k -
Láká, čeká, měkká, vlajka, tenká, tleská, páska, hádanka, houska, muška, ovečka, babička, maminka, dvojka, jakmile, jaksi, nakonec, okoun, pekáč, peklo, úkol.

k - k
Kuku, kukačka, kuká, kaktus, kamínka, kabelka, kolik, klacek, klobouk, kluzák, knedlík.

- k
Šok, rok, mok, nok, lok, mák, žák, tak, vak, býk, fík, šek, jak, cvak, pysk, plesk, písek, plesk, suk, vánek, bílek, šálek, nožík, opak, pavouk, pilník, slavík, tabák, voják, zmatek.

Básně

Má panenka maličká,
líčka má jak jablíčka,
Hlásek tenký jako vlásek,
zpívá jako konipásek.

Kuba kývá na Kubu.
Kolik je tu Jakubů?
Kudy kam, kudy tam,
Kuba tady, Kuba tam. 

Kočka v koši mňouká,
Pejsek na ni kouká.
Jen, kočičko, nemňoukej,
ty zas, pejsků, nekoukej. 

Povídání

Byla jednou jedna kuna a ta chodila slípkám na vajíčka. Jednou ji takhle přistihl Kuba a povídá: ”Ty Zlodějko, půjdeš do vězení!” Moc se na kunu zlobil a zahnal ji do kůlny, tam byla kuna jako ve vězení. Ale jen chvilku. Koukala sem a koukala tam, nadzvedla tašku a z kůlny utekla. Pak Kuba nahlédl skulinou do kůlny- kuna nikde. Ta už totiž loupila vajíčka jiným slípkám.

Dee Autor Dee