Logopedie doma- učíme se F

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se F
22.květen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky logopedie, děti, rodiče, Rodina, učení, Učitel

Začneme písmenem F. Bylo jedno z prvních, které mé dceři dělalo potíže. Ještě než, ale přihodím pár rad, nezapomeňte, že před každým trénováním nějaké hlásky byste měli procvičit mluvidla (více v předešlém článku "Logopedie doma aneb učíme se spolu").

Nácvik samotné hlásky

Nejprve naučíme děti foukat do peříčka, papírků, v přírodě do listů, do chmýří nebo do odkvetlých pampelišek. Jakmile dítě foukání zvládá, pomůžeme mu přidržet dolní ret k zubům a při fouknutí zuby jemně zvednout.

"Pofoukej svou dlaň! Foukej do papírků! Kdo odfoukne lístek dál?"

Při procvičování samotné hlásky ve slovech, je třeba začít nejdříve jednoduchými slovy začínajícími na dané písmenko. Jakmile je dítě ovládá, můžeme přidat slova, kde dané písmenko najdete uprostřed a nakonec i na konci. Pak teprve zkoušejte složitější slova nebo věty.

f -
Fanda, fouká, fenka, fazole, fandí, film, fíky, fólie, fotí, Filip, fáč, fučí

- f -
ufon, štafeta, delfín, muflon, doufám, bafá, hafá, výfuk, ofina, kafe, nafouká

- f
pif, paf, haf, baf, kov, div, lov, chov, páv, lev

Filípek filmuje. Viděli jsme delfína. Fanda koupil mamince telefon. To je lev.

Básně

Fouká venku, fouká,
Haf se z boudy kouká.
Fanda volá na Hafa,
ať vstane a zahafá.
Volá Haf, že nevstane,
až to foukat přestane.

Vítr foukal na Týnu,
rozcuchal jí ofinu.
Týna volá: “Fujavice,
nefoukej už na mě více!”

Povídání

Foukalo od jihu, bylo jaro. Hafík se svým páníčkem vyrazil na výlet, když v tom zaslechl nějaké podivné funění. Čichal a čichal, až se dočichal pichlavé koule, která podivně funěla. Hafík pobíhal okolo a haf, haf, hafal, jako by se páníčka na něco ptal.

Ten brzy pochopil a povídá: “Víš, Hafíku, to je ježek, Funí, protože mu za celou zimu pěkně vytrávilo a teď už se nemůže dočkat, až se pořádně nají.
Nebudeme ho rušit a podíváme se po okolí, která další zvířátka už jaro probudilo. Jen už žádné hafání, musíme být v přírodě potichu.

O příběhu si můžete ještě povídat, ptát se na slova, kde se daná hláska vyskytuje. Nechat si jej vyprávět, namalovat ilustraci, pomocí něj podpořit dětskou fantazii atd.

Závěr

Závěrem už jen- pokuste se s dětmi cvičit správnou výslovnost přibližně 10 minut alespoň dvakrát až třikrát denně, Vím, že je to těžké. Ani nám na to vždy nevyjde čas a to nemluvím o nasazení mé dcery, ale když učení doplníte zpěvem, vtipy, smíchem nebo odměnami, uvidíte brzy pokroky.

Dee Autor Dee