Logopedie doma- učíme se Č

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se Č
8.listopad 2017 v rubrikách O dětech, Zdraví
štítky logopedie, mluvení, děti, rodiče, učení

Předpokládám, že C, S a Z vám potíže již nedělá, takže už se nemusíme bát háčků a vrhneme se rovnou na písmenko Č. V našem případě je to teď tak, že B. tato písmenka vyslovit umí, ale musí se jí to ve slovech stále připomínat, což je pro nás všechny děsná otrava. Tím bych ale chtěla poukázat na to, abyste nepospíchali a nejdříve se s dětmi naučili C, S a Z a pak teprve začali s háčky. A hlavně, aby se jim to nezprotivilo.

Nácvik samotné hlásky

Po úvodních cvicích k procvičení mluvidel (lze dohledat v mých dřívějších článcích), můžete začít s průpravou. Při správné výslovnosti Č jsou zuby lehce skousnuté, rty do mírného našpulení a jazyk se nepatrně oddálí od zubů.

Tato hláska se nejčastěji vyvozuje pomocí nápodoby- voláme na kočičku ČI ČI nebo zkoušíme slova s hláskou Č uprostřed. Pokud to ani tak nejde, využijeme jako pomocnou hlásku Ť (resp. TI TI),  jen je třeba dohlédnout na výrazné našpulení úst. Č je možné se naučit i pomocí C, a to tak, že při výslovnosti C zatlačíme hrot jazyka mírně dozadu. Pokud by se vám při průpravě nevedlo zvednout jazyk dostatečně vysoko, můžete si pomoci např. lžičkou. 

"Našpul ústa, jako když foukáš nebo pískáš. Jazykem se dotkni horního patra za zuby a volej na kočku: ČI ČI ČI." 

"Podívej se do zrcátka, opět našpul ústa a zašeptej Ti Ti Ti. Zavolej hlasitěji, aby to kočička slyšela." 

Pokud hlásku zvládáte, naučte se slabiky a dále pak již můžete trénovat celá slova. 

č -
Člověk, člen, čapka, čadí, čmelák, čmouha, čte, čelo, čeká, čenich, čáp, Čechy, četba, čin, číhá, čelo, čelenka, čichá, čilý, čínský, činely, činka.

č - č -
Čočka, človíček, čumáček, čepička, čajíček, kočička, článeček.

- č -
Počká, tečka, klička, lavička, léčka, očka, omáčka, vidlička, kapička, honička, mačká, vajíčka, babička, Evička, Anička, točí, léčí, klečí, oči, peče, teče, výčep, pečeně, pečeně, počítá, tlačí, máčí, nečekaný, vyčítá.

- č
Kolotoč, meč, tyč, klíč, bič, peč, nač, koláč, pláč, fáč, boháč, pekáč, lamač, opékač, chladič, míč, mlč. 

Hry s písmenky

Ke slabikám BE ME KO HU BU KON LÉ TAN přidej slabiku ČÍ a poslechni si, která slova utvoříš. 

Básně 

Čáp k močálu letí,
s čápem čapí děti.
U močálu čapí teta,
na čápata čeká léta. 

Čí je kočka? Aničky.
Čí je míč? Haničky.
Aniččina kočka,
promnula si očka.

A Haniččin míč,
zatoulal se pryč.

Povídání

Babička a dědeček měli vnoučata Janičku a Pepíčka. Jednou měla vnoučata chuť na koláče. Babička, že je měla ráda, tak jim napekla povidlové koláče. Dědeček ale koláče nerad, a tak poprosil babičku, aby mu udělala vajíčko na pánvičku. Babička, měla dědečka tolik ráda, že mu udělala na pánvičce dvě vajíčka. To ale viděla kočka Číča, která zrovna čekala na mlíčko. Tak se těch vajíček lekla, že už na mlíčko ani nepočkala. Přišlo jí, že pánvička má najednou zlé OČI!