Logopedie doma- učíme se C

Úvodní stránkaLogopedie doma- učíme se C
20.červenec 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky logopedie, mluvení, učení, děti

Dnes se dostaneme k písmenku, které bývá pro více dětí tím pravým oříškem. Přiznám se, že B. bojovala s hláskami, které běžně děti až tak často netrápí, proto tedy otevírám téma sykavky až teď. Dovolte mi tedy začít hláskou C.

Nácvik samotné hlásky 

Po tom, co procvičíte mluvidla (viz. předešlé články), začněte s cviky, které Vašemu dítěti pomohou lépe se připravit k vytvoření správného zvuku písmene C. Např.:

"Usměj se, opři si jazýček o dolní zuby, zašeptej T,T,T a ozve se ti slabé cinknutí."

Zkoušejte s dětmi napodobovat cvrčka: c c c, při každém C můžete oddělovat zuby od sebe. Pokud to nejde, můžete napodobovat šeptem malý traktor- zuby dejte lehce k sobě. Jakmile zvládnete, můžete přejít k procvičování písmene C ve slabikách, slovech, spojeních i větách. 

c -
Clo, cpe, cvik, cvak, cvok, cval, cloumá, cíl, cín, cop, céva, cedník, ceník, cape, co, civil, cihla, cibule, cena, celý, cement, cáká, couvá, cupuje, cumlá. 

- c -
Ptáci, letci, chlapci, kluci, více, ocet, ovoce, ovce, lavice, Alice, opice, ulice, dvacet, plácá, pecka, packa, kucká, nemocný, úcta, nocleh, pomocnice, 

- c
Nic, víc, pec, věc, tác, plác, palec, límec, klec, moc, noc, obec, lovec, vůbec, chlapec, lívanec.

Cilka má cop. Micka má bílou barvu. Kluci capou po ulici. Malá pec je pícka. Malá klec je klícka. Alice cinká na poklice. Celý dům je cihlový. Volám moc o pomoc. Volám víc, nikde nic.

Básně

Byl jeden švec,
měl divnou věc:
velikou pec,
na peci klec. 

V té kleci slepici,
sypal jí pšenici.
Každý den z klece
vypadlo vejce.

Co to cinká za vesnicí?
Kluci jedou po silnici.
Hop, koníčku, cinky, cinky,
ať jsme doma u maminky.
Venku bude vánice,
kluci už jsou v postýlce.

Povídání

V daleké Africe lovili lovci opice. Dávali je do klece a chtěli je odvézt do zoologické zahrady, aby je kluci a holky viděli. Opice ale měly z cesty obavy, takže si řekly: “Jsme opice, zůstaneme v Africe!” V noci, jen co lovci usnuli, opice utekly z klece a zůstaly v Africe.

Při výslovnosti ostrých sykavek C, S, Z se tyto hlásky často vyslovují chybně především díky tomu, že u toho děti vysunují jazyk mezi zuby. Jako náprava skvěle poslouží zrcadlo, kde lze chybu velmi dobře vidět. Pohlídejte, aby dítě skouslo zuby, nevystrkovalo jazyk a začněte se slovy, která na danou sykavku začínají. Náprava sykavek bývá někdy velice zdlouhavá, nenechte se odradit.

Dee Autor Dee