Logopedie doma aneb zkoušíme to spolu

Úvodní stránkaLogopedie doma aneb zkoušíme to spolu
20.březen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, rodiče, Rodina, Výchova, učení, Učitel, logopedie

Blíží se 4. narozeniny naší dcery a z malého beránka se postupně stává větší a větší beran. Až mě to bolí u srdce, jak rychle roste. Snažíme se ji jemně a "nenápadně" formovat, tak aby z ní byl dobrý člověk a byla šťastná, jenže ona se často nechce dát. Bojuje o každý kousek toho, co by chtěla. Někdy je to opravdu těžká práce. Jeden z těch bojů, který spolu vedeme, je, když se učíme, jak správně vyslovovat některé hlásky.

Tedy nejsem logoped, ale tohle téma mi není cizí, protože jsem pár dětem již dokázala pomoct s výslovností. Jenže teď mám před sebou SVÉ dítě, které si nechce nechat říct. Nechce se se mnou učit “říkat písmenka”. Hledám tedy nové a nové způsoby, jak ji naučit správně mluvit a přitom jí to nezošklivit. Nějaký ten pokrok už jsme udělaly, a tak doufám, že alespoň většinu hlásek zvládneme bez pomoci odborníka.

Určitě je víc takových rodin, kde se snažíte jako my a stejně vaše ratolest nemluví tak, jak byste si přáli. My např. od mala čteme, zpíváme, říkáme básničky, pusu si můžeme umluvit a to dítě sice žvaní a žvaní, ale výslovnost je mizerná. Čím to je, že některé děti bez pomoci rodičů mluví již od malička skvěle a jiným to, i když se všichni kolem snaží, dělá takové potíže? Sama nevím, ale my se s tím popereme!

Myslím si, že mnohé hlásky zvládnete s dítětem samy, stačí k tomu trpělivost, píle, dobrá nálada a vědět, jak na to. Pokud chcete, můžete využít nápadů a rad z mých článků. Nejdřív ale začneme tím, co by nemělo chybět před žádným logopedickým cvičením. Jsou to ARTIKULAČNÍ CVIČENÍ.

Logopedie doma aneb zkoušíme to spolu
Logopedie doma aneb zkoušíme to spolu

Doporučuji u nich používat zrcátko, aby děti samy viděly, jak oni cvičení provádí a jestli se jejich pohyb shoduje s tím, co předvádíte vy.

1. Ústa široce otevřená, špička vypláznutého jazyka se ohýbá nahoru a dolů.

2. Vypláznutý jazyk krouživým pohybem olizuje dolní a horní ret

3. Otevřená ústa, vypláznutý jazyk se pohybuje v koutcích vpravo, vlevo jako u hodin.

4. Při otevřených ústech drnká jazyk o rty, hrajeme si na čerta.  (blblblblblbl).

5. Ohnutí vypláznutého jazyka do tvaru korýtka, trubičky.

6. Ťuknutí jazyka o každý zoubek.

7. Vibrování rtů.

8. Špulení pusy - úsměv (střídáme dokola).

9. Položení lízátka vpravo, vlevo, nahoru a dolů od rtů a dotýkání se ho jazykem.

10. Klapání jako podkovy koní.

11. Kloktání, pití brčkem.

12. Foukání do pampelišky nebo pírka.

13. Posíláni pusy babičce.

14. Houpání vypláznutého jazyka zprava doleva.

15. Brnkání prstem o rty.

Logopedická cvičení byste měli cvičit vždy 5-10 minut tak často, jak to jen jde.

V úvodu vždy procvičte mluvidla. Využívejte momentální situace, nesmí z toho vzniknout nucená aktivita bez zábavy. Využívejte obrázky, předměty kolem vás. Hodně chvalte a učte své děti pomalu a rytmicky vyslovovat. Odměňujte jejich úspěchy!!

Dee Autor Dee