Levný nábytek do koupelen nepatří

Úvodní stránkaLevný nábytek do koupelen nepatří
9.září 2015 od Magda v rubrikách Bydlení, Nové články
štítky Bydlení, Česko

Levný a nekvalitní nábytek do koupelen nepatří

Koupelny jsou místnostmi, ve kterých je na malém prostoru mnoho druhů vybavení, které je třeba vybírat s ohledem na praktičnost i design. Vybavení koupelen při výstavbě rodinného domu nebo při rekonstrukci je bohužel stále podceňováno. Do obývacích pokojů, ložnic nebo kuchyní bychom nikdy nekoupili nekvalitní nábytek a vybavení. A do koupelen se nákup nekvalitního nábytku také nevyplácí. Proč? Jednotlivé důvody si rozebereme v tomto článku.

Nejdůležitější je materiál

Koupelnové skříňky jsou základním a nejdůležitějším vybavením koupelen. Skříňky ovlivňují jejich design, komfort i praktičnost. Rozhodně nikdo z nás nechce, aby se skříňky po dvou letech začaly doslova rozpadat, ztrácely svou původní krásu a působily opotřebovaně. Bohužel je to častý jev. A největší podíl na tom má nekvalitní materiál.

Myslete na vlhkost

Koupelny jsou místností s největší koncentrací vlhka. A právě vlhkost způsobuje nejčastěji poškození nábytku a jeho opotřebení. Pokud pronikne do struktury materiálu, začne nábytek rychle ztrácet své vlastnosti a půvab. Vlhkost vzduchu v koupelnách se často pohybuje i přes hranici 70% a do některých nekvalitních druhů nábytku začíná pronikat velmi rychle.
Levný nábytek do koupelen nepatří

Deskové materiály jsou rozdílné

Obecně pro výrobu všech druhů nábytku do interiéru se v současnosti využívají deskové materiály. Konkrétně se jedná o desky LTD desky a MDF desky. LTD desky jsou klasickým druhem dřevotřískových desek, vyrobených z takzvaných hrubých třísek, které jsou lisovány společně s pojidly a vzduchem. Díky vzduchu uvnitř se může vlhkost poměrně snadno dostat do nábytku. Nábytek začne ztrácet své vlastnosti nikoliv opotřebením na povrchu, ale slábnutím a vlhnutím zevnitř. U MDF desek jsou využívána dřevní vlákna namísto třísek. Výsledkem je minimum vzduchu uvnitř desek. MDF desky jsou navíc opatřeny i mnohem kvalitnější povrchovou úpravou, kterou tvoří lisované plastové folie nebo dokonce vrstva akrylátu. Takové desky dokáží odolávat více vlhkosti i opotřebení.

Největší klasika – masivní dřevo

Masivní dřevo je obecně pro výrobu nábytku nejklasičtějším materiálem. Výhody masivního dřeva jsou hned v několika oblastech. Začneme s designem. Struktura přírodního dřeva se dá snadno imitovat, ale nábytek vyrobený z masivních dřevin je originál v každém kusu. Nikdy nenajdete nábytek s totožnou strukturou dřeva. Jako povrchová úprava postačí jen lak na dřevě, který zabrání pronikání vlhkosti. Masivní dřevo má také větší odolnost proti poškození, zejména pak tvrdší dřeviny, jako je javor, dub, třešeň, ořech olše nebo exotické dřeviny.    
Magda Autor Magda