Levandule lékařská

Úvodní stránkaLevandule lékařská
20.červen 2017 od Dee v rubrikách Móda, Hobby a zahrada
štítky Bylinky

Také máte rádi vůni levandule? Znám hodně žen, které tuto vůni přímo zbožňují. Osobně sice nejsem takový nadšenec, ale musím přiznat, že po tom, co jsem si koupila levandulový věnec a dala ho na dveře, vždycky se při vstupu domů ráda zhluboka nadechnu a přivoním. Voní tak jemně!

Je to klidná bylinka, cítím z ní hlavně odpočinek. Možná je to proto, že roste v létě, v době odpočinku, dovolených, slunce a prázdnin.

Její jméno "Lavandula" pochází od Římanů, kteří si ji s oblibou dávali do koupelí, z latiny "lavare" znamená mýt se či prát. Římané ji přivezli do Anglie a od té doby se pěstovala mnichy v klášterech. Sypala se na podlahu proti hmyzu i takovým nemocem jako byl mor.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ 

Tato bylinka se dnes pěstuje ve velkém především ve francouzské Provence a to pro výrobu silnic a voňavek. Má mnoho různých variant kvetoucích modře, růžově nebo bíle. Levanduli lze pěstovat v květináčích a na zimu uklízet nebo nám v případě jiných druhů vydrží na zahrádce i celý rok.

Květy je dobré sklízet ještě před rozvitím, aby ztratily co nejméně vonné silice. 

Levandule má uklidňující účinky, uvolňuje křeče při trávení. Stimuluje menstruaci i porod. Tlumí bolesti hlavy psychického původu, pomáhá vysušeným rukou i při hojení drobných poranění. 

Druhy použití

Levandulový čaj připravíme pomocí 1dílu levandule, 1dílu meduňky, 1dílu mateřídoušky. Dvě lžičky takové směsi potom přelijeme vroucí vodou a louhujeme asi 15 minut. Scedíme a pijeme podle potřeby.

Levandulový hojivý olej určený k masážím, hojení ran, po popálení od kopřivy, poštípání hmyzem nebo na jizvy či těhotenské strie. 50 gramů květů naložíme do ½ litru kvalitního olivového nebo slunečnicového oleje. Necháme 14 dní odstát, potom scedíme a uchováváme ve skleněné lahvičce.

Koupel s levandulí na unavené nohy ocení jistě mnozí z nás. Stačí, když v 1 litru vody necháme projít varem jednu hrst levandule a jednu hrst mateřídoušky. 10 minut louhujeme a 10 minut potom v lázni namáčíme nohy. Nohy neoplachujeme, ale necháme pouze oschnout.

Levandulový olej je skvělý pro lesklé vlasy a proti lupům. Vlasy oplachujeme v chladnější vodě, do které jsme přidali 1 lžíci jablečného octa a 3 kapky levandulového oleje. Olej je možné také smíchat přímo s šampónem a nechat na hlavě působit několik minut.fa 

Éterický levandulový olej má opravdu všestranné využití. V aromaterapii se využívá při stresu, neurózách, poruchách spánku, při depresích, kožních nemocech, na spáleniny, pohmožděniny, jizvy. Stejně tak při rýmě i kašli, zvracení, nevolnosti, chřipce, atd.

Dee Autor Dee