Letos přijdou velikonoce velmi brzy

Úvodní stránkaLetos přijdou velikonoce velmi brzy
2.březen 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Svátky, Velikonoce
Velikonoce jsou jedním z nejstarších křesťanských svátků. Zajímavostí rozhodně je, že jako jeden z mála svátků nemají Velikonoce pevně stanovený termín. Jejich datum je pohyblivé a každý rok jiné. V letošním roce je termín velikonočního pondělí připadá na 28. března. Proč už takhle brzy?

Vše záleží na úplňku

Pevný termín velikonoc je vždy stanoven podle jarního slunovratu a také podle úplňku. Nemohou být dříve, než 21. března, kdy oficiálně začíná jarní slunovrat. Jejich termín je vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Mohou tedy nastat kdykoliv v rozmezí 22.března – 25.dubna. letos tedy první jarní úplněk přijde velmi brzy a tak i velikonoce budou dříve, než jsme byli několik posledních let zvyklí.

Historie Velikonoc

Jak již bylo řečeno, velikonoce jsou jedny z nejdůležitějších křesťanských svátků v roce. Oslavují Zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista. Také proto je jejich hlavním symbolem kříž. Samotný název – Velikonoce, je odvozen od Velké Noci. Velká noc je právě tou nocí, kdy Ježíš vstal z mrtvých. Velikonoce ovšem nejsou ryze křesťanským svátkem,. Jejich tradice začala ještě v pohanských dobách. Tehdy byly ještě tyto svátky symbolem oslav příchodu jara. Celý týden před velikonočním pondělím má svou charakteristiku a každý den má svůj význam. Jaký? Na to se detailněji zaměříme v příštím článku.
petr Autor petr