Ledová lucerna

Úvodní stránkaLedová lucerna
26.listopad 2017 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Vánoce, Advent, Tip na Vánoce, Dekorace

Sníh je stále v nedohlednu, ale mráz umí také krásně kouzlit. Dokonce dokáže vytvořit lucernu, jakou by i nejšikovnější sklenář stěží vyrobil. Je to křehká nádhera i bez svíčky, ale po rozsvícení se rozehraje hra světel a stínů lomených krystaly ledu.

A takový umělecký skvost můžete mít každý doma (nebo raději venku za oknem) a ani k jeho výrobě nepotřebujete zvláštní dovednosti nebo materiál.

Postačí jen dvě nádoby podobné velikosti - například plastové misky či plechovky. Pozor, kameninové misky či starší hrnce by mohly v mrazu prasknout či se pokroutit. Misky doporučuji co nejpodobnějšího objemu/velikosti, aby když se vloží do sebe, mezi nimi byla mezera o tloušťce přibližně 1,5- 2centimetrů. Tlustší mezery budou déle vymrzat. 

Materiál

2 nádoby podobné velikosti
kameny na zatížení
lepicí páska
sušené květiny
kapradí/jehličnatá větvička
voda 

Postup

  1. Nádoby vložíme do sebe. 
  2. Nalijeme vodu do mezery, kterou vytvořily.
  3. Do vnitřní nádoby vložíme kameny tak, aby plavala přibližně dva cm nad dnem. Aby se udržela vodorovně, zajistíme lepicí páskou, kterou přilepíme k vnější nádobě.
  4. Do vody vložíme sušené květiny a listy.
  5. Necháme přes noc venku zmrznout. Kdo má místo v mrazáku, vloží na mrazák. (Záleží na velikosti použitých nádob.)
  6. Když se vytvoří dostatečně pevný led, je hotovo. Můžeme vnitřní misku vyjmout. Pokud pevně drží, vlijeme do ní trochu horké vody a hned se snadno uvolní. Sejmeme i vnější nádobu.
  7. Do lucerny vložíme svíčku. Nikdy nenechávejte hořet svíčku bez dozoru.
Lenka Autor Lenka