Léčíme děti: vysoká horečka

Úvodní stránkaLéčíme děti: vysoká horečka
19.listopad 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Zdraví, Ženy
V tomto směru by se rodiče dali rozdělit na dva typy: jedni jsou striktně proti jakékoliv chemii- dají na babské rady, sbírají bylinky, věří v homeopatika a přiklání se v každém směru spíše k té přírodní cestě. Druzí si raději nechají poradit od odborníka, vystojí v lékárně předlouhou frontu a na jejím vytouženém konci zaplatí docela dost peněz za léky, které se v některých případech dají jednoduše nahradit potravinami- ale není tomu tak vždycky a my jednoduše nejsme lékaři. Chceme mít jistotu a hlavně: chceme svým dětem co nejrychleji pomoci od nemoci.
Léčíme děti: vysoká horečka
Přiznejme si, farmacie je velký byznys a léčba dětí v tomto případě není výjimkou. Musím říct, že i pro mě je velice těžké odolat některým tabletkám, vitamínům či sirupkům, které mohou mé dceři s jistotou pomoct. Však naše domácí lékárna (velice přeplněný šuplík na chodbě) obsahuje léky snad na všechny neduhy světa! A když k tomu přidám můj koš bylinek, mám s čím léčit celou rodinu. Jen to chce tu jistotu- pokaždé přemýšlím, kterou cestou se dát, ale většinou zavelí můj selský rozum- promyslím všechny varianty, poptám se, přečtu si a pak už jen skoro každých 5 minut stojím nad postýlkou a čekám, jestli “mé zbraně” pomáhají B. její souboj s bacily vyhrát. Zatím nám naše taktika většinou vyšla a k dětskému lékaři jen tak nemíříme, snad tomu bude tak i nadále.

Jak poznáme teplotu?

Nevím, jak to máte vy, ale mně víc jak 38 stupňů na teploměru pokaždé rozbuší srdce. V ten moment je dobré nepanikařit a teplotu brát jako přirozenou reakci organizmů. Nebojte se dát tělu vašeho dítěte možnost se s nemocí poprat. Bylo prokázáno, že vysoká teplota spouští produkci bílých krvinek, které bojují proti infekci. Dejte jim tedy prostor a rozhodně nesrážejte horečku moc brzy. Je důležité podotknout, že u dětí označujeme teplotu za horečku, až v tom momentě, kdy přesáhne 38 stupňů. Většinou na nich poznáme teplotu i bez měření: jsou mrzuté, uplakané, mají skleněné oči a působí unaveně. Přesnější informace nám ukáže teploměr- na trhu je jich spousta. Když byla B. malá, připadal mi nejspolehlivější rektální teploměr (nezapomeňte v jeho případě vždy 0,5 stupně odečíst), jinak nedám dopustit na klasický teploměr rtuťový- je těžko sehnatelný, ale je fajn ho mít doma- je přesný. Rizikový stupeň teploty je nad 41 °C- v takovém případě hrozí dítěti závažné komplikace. U miminek mladších 3 měsíců vyžaduje zvýšená teplota zvláštní pozornost, v takových případech vyhledejte raději včas lékaře.

Jak se teploty zbavit?

Tekutiny Podáváme dostatek chladných či vlažných tekutin: lehce oslazený černý čaj, minerálku nebo kojeneckou vodu. Sladké i kyselé ovocné šťávy mohou dráždit žaludek. Děti, které ještě pijí z lahve by měly dostávat především vodu s troškou citronu. Nabídněte ji šťávu z dušeného ovoce, zeleninové vývary, ovocné nebo bylinkové čaje. Já dělám B. čaj z bezu a lipového květu (má potivé účinky), čaj heřmánkový (je protizánětlivý, zklidňující), dále potom čaj z rakytníku nebo šípku (obsahují velké množství vitamínu C) a jiné. U bylinných čajů jen pozor na časté používání. Teplotu mohou srazit i kompotované borůvky! Zábaly Na rovnou plochu si připravíme suchou osušku nebo plenu podle velikosti dítěte a to tak, aby do ní mohlo být zabaleno od ramen až ke kyčlím. Na ni dáme látku, kterou jsme namočili ve studené vodě a následně důkladně vyždímali. Tím je teplota pro dětské tělíčko snesitelná. Na takto připravený zábal dítě rychle položíme a zavineme, potom ho přikryjeme lehkou přikrývkou. Zábal aplikujeme 5-7 minut. Za půl hodiny můžeme proceduru opakovat, v některých případech klidně ještě jednou- je však důležité nechat vašeho maroda mezi zábaly také odpočinout. Při obzvlášť vysoké horečce pomůžou lýtkové zábaly. Zabalíme každé lýtko od kotníku až pod koleno do chladné a vyždímané látky a obalíme suchým ručníkem. Třikrát po deseti minutách opakujeme. U velmi malých dětí můžeme vyzkoušet i zábaly na zápěstí nebo kotníky- doporučuje se do roztoku s citronovou šťávou nebo arnikovou tinkturou namočit pruhy látky a omotat s nimi kotníky a zápěstí. Na to ještě ručník a taky ponožky, za 10 minut obnovíme. Pro miminka jsou ideální zábaly slabin. Stačí na slabiny položit na deset minut vlhký ručník.
Léčíme děti: vysoká horečka
Léky Léky na snížení horečky u dětí existují buď na bázi paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen). Obecně prý platí, že se začíná s podáváním antipyretik s paracetamolem. Pokud ten nezabere, můžeme jej vystřídat lékem s ibuprofenem. Tyto dva léky můžete střídat během léčby pravidelně, v každém případě však nemá cenu měřit dítě do hodiny po podání jakéhokoliv léku, protože v té době můžeme teprve očekávat nástup účinku. Pokud dítě již nemá horečku, LÉKY NADÁLE NEPODÁVÁME. Drazí rodiče, nebojte se horečky, spaluje bacily a snaží se vašim dětem pomoct! Když už však vidíte, že pro dítě je tento boj příliš vysilující, pomozte mu. Nezapomínejte své děti na nemoc připravovat s předstihem (viz. článek Děti a otužování), budete se moci spolehnout na silnou imunitu a průběh nemoci bude minimálně kratší!
Dee Autor Dee