Léčíme děti: Rýma

Úvodní stránkaLéčíme děti: Rýma
3.prosinec 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky Česko, děti, Zdraví, Ženy, Zima
Píše se, že v předškolním věku dítě prodělá za rok až 10 respiračních onemocnění, aniž by šlo o nějakou významnou poruchu imunity. “Tak to je prima, my máme za sebou už čtvrté nachlazení a to je teprve prosinec. Nebojím se, že to nezvládneme.” Často se s prvními příznaky objeví kýchání a s ním úzce spojená rýma. Rýma to je náš úhlavní nepřítel. Je s námi v posledních týdnech vlastně pořád, už ani nejsem schopná určit, zda je to rýma na začátku nebo konci nachlazení. Celou situaci znepříjemňuje ještě fakt, že začínám mít pocit, že se točíme v bludném kruhu. Nejen ve školce, ale i ve škole se to pro nás novými bacily jen hemží a já i má dcera se nestíháme zotavit natolik, aby nás v oslabení z nemoci předešlé nechytil zas bacil nový. Je to hrůza. Jsme tak snadné terče, že mi boj s nemocí už připadá téměř nekonečný. Co naplat, přeci nás v tom nenechám! Tedy hlavně, když vidím toho mého drobka, co se ještě ani neumí pořádně sama vysmrkat nebo si utřít nos. Toho v tom URČITĚ nenechám! Jak tedy na rýmu? Přikládám pár doporučení:
  • Myslete na otužování. Je nezbytnou součástí boje proti rýmě i nachlazení.
  • Během léčby můžete použít i tymiánovou mast, která je dobrá proti zahlenění.
  • Osvěžujte vzduch, tzn. větrejte často alespoň na pár minut a využívejte zvlhčovače vzduchu. Umí zázraky!
  • Pokud se dítěti v noci špatně dýchá, dejte ho do polohy, kdy bude ležet hlavou výš. Lepší než vypodložit hlavičku polštáři, je dobré zvýšit samotnou matraci pod hlavou tím, že pod ni něco vložíte.
  • Zajistěte dostatečný příjem bílkovin (protilátky jsou často bílkovinné povahy) a vitamíny (především vitamín C, který podporuje imunitu).
  • Vyvarujte dítě stresu  (poskytněte mu klidné rodinné prostředí).
  • U malých dětí je velmi důležité odsávání savičkou, jinak není schopné dobře dýchat a při kojení polykat, což může vést k nejen k neklidu a špatnému spánku, ale zároveň i k poruše přijímání potravy. Na trhu je odsávaček k dostání hned několik. Záleží na vás, kolik můžete do této pomůcky investovat. Nám se osvědčila odsávačka, kterou lze napojit na vysavač...tedy do té doby, než se jí B. začala bát. Pak jsme ji museli co nejrychleji naučit začít smrkat.
  • Nosní spreje bych nevylučovala, jen promyslete, který bude k tělu vašeho dítěte nejšetrnější. V lékárnách jsou ke koupi jak spreje z Vincentky, tak i z mořské vody, které jsou velmi kvalitní a účinné. Na ty já spíš sázím.
Rýma je nejčastější infekční onemocnění. Věnujte jí u dětí dostatečnou pozornost, může být častou příčinou bolestivého zánětu středního ucha, zvláště pokud dítě málo smrká. Jinak se ale nedejte převálcovat a myslete i při nemoci pozitivně a zvesela, to pomáhá. Vím, že je to někdy těžké, sama s tím zápasím, ale jak říká má dcera: “To dokážu!” A když ona, my všichni také!
Dee Autor Dee