Lákají vás čtyřkolky?

Úvodní stránkaLákají vás čtyřkolky?
15.červenec 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Česko, Moto

Jak vybrat?

Chcete kromě automobilu také jiný motorový dopravní prostředek. Lákají vás místo motorek spíše stroje na čtyřech kolech? V takovém případě jsou ideální volbou čtyřkolky. Obliba čtyřkolek na našem území v posledních letech výrazným způsobem stoupá. Jenže druhů a modelů existuje hned několik. Vybrat tu správnou mnohdy není vůbec jednoduchým úkolem. V dnešním článku si představíme základní druhy a rozdělení těchto dopravních prostředků, abyste si dokázali lépe vybrat, který druh vám bude vyhovovat nejvíce.

Pro zábavu nebo k užitku?

Ze všeho nejdříve je zapotřebí si ujasnit, k jakým účelům vám bude čtyřkolka sloužit. pokud chcete čtyřkolku jen pro zábavu a adrenalinové využití, zaměřte se na sportovní modely. Pokud budete chtít čtyřkolku využívat spíše k práci a jako pomocníka, jsou správnou volbou užitkové čtyřkolky. Každá kategorie má své charakteristické konstrukční provedení a odlišné přednosti. Obě kategorie si nyní představíme.

Čtyřkolky na sport a zábavu

Charakteristickými vlastnostmi sportovně upravených čtyřkolek jsou vyšší výkon, širší provedení a nižší těžiště. Nízké těžiště v kombinaci s nízkou hmotností dodávají těmto modelům maximální dynamiku a skvělé jízdní vlastnosti i při vyšších rychlostech. Určeny jsou zejména pro zábavu a adrenalin. Po osahání s nimi lze doslova létat, driftovat, skákat a provádět další adrenalinové kousky. Rozdíl může být v převodovce, která se vyrábí v mechanickém provedení i v provedení s variátorem. Čtyřkolky na zábavu a sport na silnici mají náhon na zadní kola, u čtyřkolek do terénu je to 4x4.

První čtyřkolka? Doporučujeme variátor!

Pokud jste ještě nikdy čtyřkolku nevlastnili a máte zájem teprve o první, doporučujeme volit modely s variátorem. U čtyřkolek s variátorem totiž odpadá nutnost mechanického řazení a vy se tak můžete naplno soustředit na samotnou jízdu. Čtyřkolky s variátorem bývají ale méně výkonnější a určené jsou spíše pro rekreační projížďky.

Maximální zábava, rychlost a adrenalin? Čtyřkolky s mechanickou převodovkou!

Ovládání mechanické převodovky u čtyřkolek je stejné, jako u motorek. Nejprve je tedy zapotřebí čtyřkolku dokonale ovládnout a osvojit si, kdy a jak správně řadit. Odměnou za práci spojenou s řazením vám ale bude vyšší výkon celého stroje. Čtyřkolky s mechanickou převodovkou jsou určené pro sportovní účely. S nimi lze zažít maximální požitek z jízdy. Pokud milujete maximální rychlost, adrenalin a zábavu jsou čtyřkolky s mechanickou převodovkou správnou volbou.

Užitkové čtyřkolky

Užitkové čtyřkolky se zpravidla vyznačují větší robustností, vyšší odolností a větší hmotností. Disponují větším krytím proti vniknutí bláta a vody do samotné konstrukce. Užitkové čtyřkolky nejsou stavěné na to, aby doslova létaly, ale na to, aby všude a za všech situací dojely a dovezly přepravovanou osobu z místa A bezpečně do místa B. Jejich předností je především trakce, tažná síla a průjezdnost terénem. V zadní části bývají umístěné i nosiče zavazadel. Využití najdou především na farmách a hospodářských usedlostech. U užitkových čtyřkolek je většinou využíván výhradně náhon 4x4.
Magda Autor Magda