Krkonošký pohádkový betlém

Úvodní stránkaKrkonošký pohádkový betlém
8.prosinec 2016 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Cestování
štítky Advent, Výlety, Tip na víkend, Vánoce, Česko, Cestování

Krkonošský pohádkový betlém, který stojí hned vedle vrchlabského náměstí T. G. Masaryka, je tak trochu jiným betlémem, než na jaké jsme zvyklí např. z nedalekého Vysokého. Jedná se o sousoší, které je unikátní jak do velikosti, tak do množství figur. A to tu nemluvíme o námětu tohoto perfektního řemeslného a uměleckého počinu. Jak sám pan Tryzna v rozhovoru s V. Jindrou řekl: "On jiný není. On je vyřezaný jen na oslavu lásky, přátelství, pracovitosti, poctivosti a především na oslavu narození človíčků."

V magickém kruhu vzrostlých dubů na kraji kouzelného zámeckého parku vyrostla během pár dnů roubená chaloupka. Do chaloupky a jejího okolí se již podruhé opět nastěhovaly různé pohádkové postavy a prostý krkonošský lid se svými zvířaty. Figury v životní velikosti jsou vyřezány ze dřeva, ale díky šikovným rukám řezbáře a také bývalého místostarosty Pavla Tryzny vypadají jako živé. Přesto váží od 200 do 1000 kg. I proto navázal pan Tryzna s figurou mlynáře užší vztah. “Byl to Mlynář se dvěma pytli mouky. Při jeho stavění se smekl a mně při dopadu rozdrtil část levého prostředníčku na ruce. Ve Vysokém mi to precizně sdrátovali a sešili.” Přiblížil pan Tryzna peripetie s výrobou betléma.

Teď již k samotnému betlému. Na celý betlém situovaný do období první republiky dohlíží Krakonoš. Stojí přímo proti otevřenému domku a pro návštěvníky má připravenou lavičku s nápisem "Bylo hůř a lidi nenaříkali". Na štítu domku se usídlil anděl, nechybí tu pár veselých muzikantů, babka s nůší, tkalci, nesoucí na zádech k prodeji plody svého úsilí, jak tomu na horách bývalo, ale najdete tu i lakomého Krkovičku s mísou plnou jitrnic. Kolem něj prochází babky kořenářky a opodál má medvědář s opicí za krkem co dělat, aby udržel na řetězu uvázaného medvěda. Již zmíněný mlynář se dře s pytli a lyžec právě sundal ski. Mnich spěchá podívat se na zázrak třímaje v ruce zjevný anachronismus: Krkonošskou pohádku Boženy Šimkové. U chalupy leží v ohradě ovce, kozel a hejno hus se vás snaží štípnout zobákem, prostrkujíce krky mezi plaňkami. Babka v šátku ukazuje palcem třem králům, kam se mají jít podívat: do útulné krkonošské roubenky. Na návštěvníka, který by se snad nedíval dostatečně pozorně a čekal zase “jen” tradiční betlém, tam ovšem čeká velké překvapení - nenajdete tu malého Ježíška, nýbrž… To už prozrazovat nebudeme, přijeďte se podívat.

Lenka Autor Lenka