Kopřiva dvoudomá

Úvodní stránkaKopřiva dvoudomá
24.březen 2017 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada, Zdraví
štítky kopřiva, Bylinky, recept, Recepty, Jaro, očista, Zdraví

Léčbu kopřivou doporučovala již ve středověku nejen Hildegarda z Bingenu, ale i farář Kneipp, vodoléčitel, který přikazoval svým pacientům, aby běhali v této rostlině tak dlouho, dokud nebudou mít na těle puchýře, protože prý podporuje je prokrvení.

K tomu nás již dnes díky bohu nikdo nenutí, ale o léčivých účincích kopřivy není pochyb. Nutno však podotknout, že se kopřiva používá nejen jako lék, ale i v kuchyni, ke krmení zvířat nebo dříve i jako přadná rostlina k výrobě oděvu.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Je to vytrvalá bylina s tuhým kořínkem a pichlavými listy. Označení dvoudomá znamená, že má na jedné rostlině samčí a na druhé samičí květenství. Kromě kopřivy dvoudomé se také používá stejně léčivá “kopřiva žahavá”. I u ní sbíráme listy, kořen i samotnou nať.

Tato rostlina se  pěstuje vlastně sama. Někdy vlastně spíš naopak je potřeba ji usměrňovat. Sbírat ji můžete od jara do května, v tomto období však ideálně však kolem 14. hodiny, to jsou její účinky nejsilnější.

Kopřiva pomáhá při chřipkách, virózách i zahlenění. Obsahuje hořčík, vápník, draslík, železo, vitamín C i D a mnoho dalších látek. Mimořádně působí na metabolismus celého těla, pomáhá kardiakům i diabetikům. Kořen kopřivy pomáhá proti vypadávání vlasů.

Druhy použití:

Čaj z čerstvých, sušených listů nebo natě necháme přejít varem a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme po doušcích 1 šálek ráno a 1 šálek večer.

Kopřivová šťáva z čerstvých rostlin je skvělá pro jarní očistnou kůru. Kopřivy opláchneme a rozmixujeme. Pijeme zředěné s minerálkou nebo kombinujeme se zeleninovými či ovocnými šťávami. Několikadenní půst a pití pouze této šťávy přispívá při léčení chronických nemocí, snížení nadváhy i při revmatismu.

Odvar z kořenů je dobrý proti vypadávání vlasů i lupům. Hrst kořenů opereme a dáme do ½ litru vinného či jablečného octa a pomalu vaříme v zakryté nádobě asi 10 minut. Poté přecedíme a 1x denně vtíráme do vlasů.

Šampon z kopřivy připravíme pomocí 50g březových větviček, 50g kořenů kopřivy, 50g listů kopřivy, 50g kořene lopuchu a 30g listů rozmarýnu. To vše povaříme v jednom litru vody, scedíme a vychlazené používáme k omývání vlasů. Vodu na poslední opláchnutí vždy uděláme chladnější kvůli lepšímu prokrvení pokožky. Můžeme do ní přidat lžíci jablečného octa a 3 kapky našeho oblíbeného éterického oleje. Vlasy budou lesklé a voňavé.

Závěrem již jen doporučení. Blíží se Velikonoce a právě na Zelený čtvrtek by se mělo jíst zelené jídlo, které můžete připravit zrovna z kopřivy. Může to být velikonoční nádivka, kopřivová polévka nebo kopřivový špenát. Aby kopřivy nepálily, stačí je krátce spařit vroucí vodou a nechat odkapat. A pozor: Nikdy nejezte syrové kopřivy bez tepelné úpravy.  

Dee Autor Dee