Kontryhel pomocníkem ženám

Úvodní stránkaKontryhel pomocníkem ženám
28.únor 2017 od Dee v rubrikách Zdraví, Hobby a zahrada
štítky Bylinky, Zdraví, Česko, Těhotenství, Čaj

Kontryhel má kulaté listy, které připomínají vějíř nebo plášť panny Marie. Snad i proto si ho velmi snadno zapamatujete jako pomocníka žen. Je to bylinka, která hojně roste na horách, loukách i v podhorských oblastech. Věřilo se, že pokud ho žena sama natrhá za květnového úplňku nahá a bosa, dokáže prý uchovat věčné mládí…

Kontryhel obecný

Kontryhel můžete najít v přírodě v několika podobách, všechny jsou naštěstí léčivé. Kvete od května do srpna žlutozelenými kvítky. Často v jeho listech najdete kapku vody - rosu, kterou rostlina sama vylučuje. Alchymisté ji přidávali do směsi, ze které měl vzniknout Kámen mudrců a snad právě podle nich má rostlina latinské jméno Alchemilla.

Kontryhel pěstujte ideálně ze semen nebo ze sazeniček, můžete ho i pomocí dělení trsů donést domů z volné přírody. Nať a list se sbírá od dubna do června. Můžete si jej zasadit do květináče nebo truhlíku, jen v zimě je nutné jej přenést do chladné místnosti nebo skleníku. Je moc pěkný jako součást dekorativních sušených kytic.

Kontryhel tiší a léčí všechny krvácející rány a otoky. Má protizánětlivé účinky, tlumí gynekologická krvácení i menstruační bolesti. Používá se i jako kloktadlo po vytržení zubu.

Kontryhel obecný
Kontryhel obecný

Druhy použití

Čaj (nálev) z kontryhele pomáhá ženám při silné menstruaci. Smícháme stejný díl kontryhele, řebříčku a měsíčku lékařského. 3 lžičky této směsi přelijeme do hrnku vroucí vodou a necháme louhovat 15 minut. Přecedíme a pijeme 2 šálky denně.

Čerstvá kontryhelová šťáva z pomačkaných listů je skvělým pomocníkem pro čištění ran a rovněž při krvácení z nosu.

Koupel či obklady z odvaru natě kontryhele se používají při gynekologických potížích, hemoroidech či svědění. V tomto případě necháme 3 lžičky natě projít varem ve 250 ml vody a louhujeme 15 minut, přecedíme a používáme vychlazený.

Čaj (nálev) pro těhotné a po porodu pijeme po prvním trimestru a ještě 10 dní po porodu pro zpevnění svalstva podbřišku. Jednu polévkovou lžíci přelijeme vroucí vodou a louhujeme 15minut.

Dee Autor Dee