Kojení

18.září 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Zdraví, Ženy, Životní styl
Tedy, ne že bych byla zrovna odborník na toto téma, ale svou holčičku jsem rovněž kojila a pár různých příběhů o kojení jsem od kamarádek již vyslechla, takže pro ty co se chystají své miminko krmit mateřským mlékem, zde je pár informací pro dobrý začátek. Co mě první napadne je, že kojení je snad tím nejkrásnějším propojením mezi maminkou a jejím děťátkem. Do konce života uvidím svou dceru, jak mačká můj prs jako něco, co je v té chvíli mnohem víc než celá já a tváře jí růžoví tou dobrotou. Mateřské mléko je nenahraditelný zdroj mnoha látek, které pomáhají dítěti v boji z různými infekcemi. Děťátko přijímá z mléka protilátky, jež jej potom chrání například před ušními infekcemi, průjmy nebo infekcemi dýchacích cest. Pomáhá imunitnímu systému a představuje prevenci proti alergiím, astmatu, cukrovce, obezitě, nebo třeba i syndromu náhlého úmrtí (SIDS).
Kojení
A i když se výrobci umělých mlék snaží napodobit složení mateřského mléka, není to možné. Některé složky jednoduše nelze uměle vyrobit, a navíc se každým kojením složení mění. Jestli tedy kojit? Pak rozhodně ANO, ale s někdy až přemrštěnou propagací kojení (ze stran porodnic, lékařů, zdravotních sester) je nutné podotknout, že kojení není nutnost, ale mělo by být volbou. V klidu si tedy promyslete než nastoupíte do porodnice, jak budete chtít vaše miminko krmit. Nikdo by vám variantu umělého mléka neměl vyčítat.

Příprava

Kojení se zdá být jednoduchou záležitostí, já sama jsem mu moc přípravy nevěnovala, ale opak se ukázal pravdou, proto je dobré se na něj připravit. Doporučuji si nastudovat správnou techniku a v nejlepším případě si ji vyzkoušet s panenkou na některém z těhotenských kurzů. Sledujte, nemáte-li vpáčené nebo ploché bradavky, tam se doporučuje pořídit si po 6. měsíci tzv. formovače bradavek.

Kojení v porodnici

Ideálním začátkem je přiložit miminko k prsu do dvou hodin po porodu, čím později k tomu dojde, tím pomalejší bude nástup laktace- což jsem si mohla ostatně ověřit sama. Porod mi bohužel nedovolil vstát ještě min. dalších 24 hodin, takže mi B. dali k prsu až někdy druhý den a ona ne a ne se chytit. Nejspíš právě to bylo příčinou, proč nám počátek kojení dal docela zabrat, ... ale já to nevzdala! Doporučuji prohlédnout si všechny polohy, díky kterým vaše miminko správně nasměrujete a naučíte ho tak spíš, jak z vašeho prsu sát. Dobré jsou malé brožurky, kde jsou i obrázky. Hlavně se nenechte nutit jen k jedné poloze, zvlášť k té v sedě, která sice MŮŽE být nejlepší, ale v případě, že posadit by pro vás znamenalo takovou bolest, která vám klidu nedopřeje, je poloha v sedě prostě nevhodná.

Důležité při kojení je

Pohodlná poloha pro maminku i dítě. Ze začátku je fajn u kojení ležet- podložte si hlavu nebo podpaží polštáři a udělejte si pohodlí. Děťátko by mělo mít tělíčko vždy v jedné rovině s hlavičkou! Nabízení prsu nesmí být násilné. Dítě by mělo samo za pomocí hledacího reflexu otvírat pusu a naklánět se k prsu. Nedotýkejte se ani dvorce, ani bradavky a prs nijak nemačkejte. Hledací reflex můžete povzbudit malíčkem, který vložíte zlehka do koutku úst (pošimráte) nebo začnete kroužit prstem kolem rtů miminka. Správné sání je takové, kdy má dítě v puse celou bradavku a větší část dvorce. Nemělo by mlaskat a vcucávat tváře, ale naopak by mělo pohybovat pravidelně ouškem. Odříhnutí je důležitou součástí celého kojení. Aby se dítěti ulevilo, položte ho buď na rameno nebo na bok nebo jej dejte do polohy podobné sedu, tak mu to půjde nejlépe. A jak to bylo u nás? Ze začátku byla B. dost unavená, takže neměla vůbec hlad a já jí v noci v nemocnici ani nedokázala vzbudit. Nechtěla se vůbec přisát a mé spíše ploché bradavky si nakonec vyžádaly kloboučky, u kterých jsem zůstala po celou dobu kojení- vůbec nám nevadily. Pak se ale rozjedla a jako novorozeně chtěla jíst třeba i osmkrát za den. Což se postupně upravilo a my za docela krátkou dobu už dokázaly dodržovat pravidelné tříhodinové pauzy mezi krmením, což, se přiznám, mi připadalo jako velmi "osvobozující". Máte tři hodiny na cokoliv z vašeho minulého života- šla jsem učit, cvičit, plavat, nakupovat, ke kadeřnici, na masáže - byla jsem za tento čas vděčná. Pokud to tedy ve vašem případě půjde, zkuste vydržet počáteční nevoli vašeho miminka a slaďte se časově. A jak je to s prvním mateřským mlékem? Brzy po porodu se v prsou tvoří mlezivo, je husté, ale dětem poskytne vše, co potřebují. První mateřské mléko se objevuje až 2. - 5. den po porodu, po operačním zákroku tomu může být i později. Prsa jsou napjatá, oteklá a bolestivá, ale pomůžete si studenými obklady mezi kojením. Vždy, když v nich ucítíte napětí, odstříkejte a rozmasírujte prsní tkáň. Nebojte se požádat sestru o pomoc. Máte dokonce možnost nechat své miminko na jednu noc u sester v jejich péči. Pokud se tedy necítíte dobře a potřebujete nabrat sílu, využijte této pomoci. Já za ní byla moc ráda a určitě jsem byla schopnější maminkou, než když bych měla jen polovinu sil. Nehledě na to, jak oslabení vašeho těla může ovlivnit manipulaci s novorozenětem. Však si ho ještě užijete!
Dee Autor Dee