Když se jim nechce vstávat

Úvodní stránkaKdyž se jim nechce vstávat
9.listopad 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky Česko, děti, mateřství, Ženy
Když se mé dceři něco nechce, tak to je jednoznačně průšvih. Poslední dobou se často setkávám s tím, že se jí nechce vstávat. Vlastně je to tak teď skoro každé ráno, když jí jdu budit. Nejdřív jen pootevřu víc dveře, aby zaslechla šumění varné konvice nebo cinknutí lžičky, když si připravuji čaj. Čekám … ale ona nic! Po špičkách se připlížím k postýlce, prostrčím ruku mezi špriclemi někam do tmy a zkouším nahmatat její tvář. Klidně spí … A já ji mám budit? Co jsem to za maminku? Vytrhnout svůj poklad ze snění?
Když se jim nechce vstávat
Pohladím ji po tváři, pošimrám ve vlasech. Hne se, ale nezní moc nadšeně. V hlavě už slyším “ach jo”, ale nechci to vzdát, a tak na ni zkouším, co se dá, jen aby vstala s dobrou náladou. Někdy to vyjde a jindy musíme zavolat tátu, který je teď v probouzení jasným favoritem. “Tatínku!” ...

Jak děti co nejsnadněji probudit?

Pár tipů už jsem vám dala ve svém článkuMaminky, naplánujte si ráno!, takže pokud tápete a rána jsou pro vás všeobecně domácí pohromou, začtěte se nejdříve právě tady a pokud jako já bojujete už jen s tím, jak vytáhnout to malé škvrně z postýlky, aby nefňukalo, zkuste se mnou třeba tohle: Děti potřebují dostatečně dlouhý spánek. Sledujte, kdy začínají být unavené, počítejte kolik hodin spí, kdy usínají a kdy vstávají. Měly by spát NEJMÉNĚ osm hodin, dopřejte jim je a upravte podle toho dobu, kdy chodí spát. Určitě je dobré nezapomenout na vydatnou snídani nebo mít připravenou alespoň láhev s mlíčkem. Některé děti mají hned po ránu velký hlad, využijte toho a nalákejte je na nějakou dobrotu. Pokud máte alespoň trochu možnost, snídejte s dětmi co nejvíce společně. Udělat ze společné snídaně rituál se vám v budoucnu mnohonásobně vyplatí. Děti potřebují pohon, energii a taky trochu zábavy do nového dne. Pohonem je dobrá MOTIVACE. Ideální je začít klidně již předešlý večer. Vymyslete něco, na co se mohou těšit. Proberte s nimi podrobnosti a druhý den jednoduše hned u buzení připomeňte, co je vlastně ten den plánu, o čem jste si včera povídali. B. má vždy největší radost ze setkání s dětmi (školka se sem bohužel zatím nepočítá). Jakmile jí ráno řeknu, že půjdeme odpoledne za dětmi nebo jiný pro ni skvělý plán, začne si o tom se mnou povídat a sama myšlenku ještě několikrát připomene. Odpoledne se potom při nejbližší příležitosti nezapomene zeptat: “Budou děti?” To docela funguje. I hudba nebo písnička může být dobrou pomůckou, ale zpívat něco se mi v tomto případě moc neosvědčilo, to spíš u uspávání. Aktuálně zkouším růžového medvěda, který jen lehounce svítí (mění barvy) a nebo malý měsíc, co tlumí a znovu rozsvěcuje své světlo. Je to, myslím, dost individuální. V každém případě bych však vsadila na rituál. Krátká pohádka bývá taky prima, můžete ji vyprávět, předčítat nebo pustit v televizi. Jak jsem se již ve svých článcích mnohokrát zmínila, děti žijí hrou. Náš svět jim až tak zajímavý nepřipadá, zkuste se jim co nejvíce přiblížit a hrát si s nimi hned, jak otevřou oči. Ptejte se jich, jak by chtěli vstávat a co by jim zítra udělalo radost. Určitě společně na něco přijdete!
Dee Autor Dee