Kamenné koberce

Úvodní stránkaKamenné koberce
30.duben 2016 od petr v rubrikách GigaTech, Hobby a zahrada
štítky Česko, Stavba

Kamenné koberce – oblíbený materiál posledních lat na zahrady rodinných domů

Kamenné koberce  - poměrně nová technologie, jak na zahradách u rodinných domů vytvořit rovný a elegantní povrch. V porovnání se zámkovou dlažbou, která se využívá ke stejným účelům, je jejich historie minimální. I přesto si ale získávají stále větší popularitu u široké veřejnosti a jsou trendem posledních let. Jaké jsou základní přednosti této technologie, kde jsou největší výhody a nedokonalosti a co vlastně kamenné koberce jsou?

Kamenný koberec
Kamenný koberec

Nejprve základní charakteristika

Kamenné koberce jsou vrstvou desénového štěrkového kamene, který může být drcený nebo z oblázků. V celé ploše je naprosto beze spár a v jedné vrstvě, což dodává této podlaze celistvý a ničím nerušený design. Kamenný štěrk a oblázky pro koberce existují v mnoha druzích velikostí i barevného provedení, což dodává velmi možnost variability a správného výběru pro všechny druhy využití.

Kam se dají koberce využít?

Především díky přirozené eleganci přírodního kamene a bezspárovému provedení a velké odolnosti proti opotřebení, je využití kamenných koberců opravdu široké. Mohou být využity na prostor kolem bazénů, na terasy, do pergol, k domům, ale i pro realizaci zahradních cest a dokonce i na schody a sokly. Jsou protiskluzové a skvěle odolávají opotřebení vlivem chůze i rozmarům počasí.

Způsoby realizace kamenných koberců

Velkou předností je, že realizaci kamenného koberce zvládne vlastními silami i zručný domácí kutil. Není zapotřebí žádné odborné vybavení a velmi důležitá je příprava podkladu. Vybraný štěrkový kámen je vždy dodáván s dvousložkovým pryskyřičným pojivem. Obě pojiva stačí smíchat ve správném poměru dobře promíchat s kameny, aby se kameny směsí obalily. Ideálním podkladem je betonová plocha, ale koberce se dají realizovat i na zpevněnou zeminu potaženou folií. Připravená směs kamenů s pojivem se na podklad vysype a urovná nerezovým hladítkem. Pak už stačí jen nechat zaschnout. Po vytvoření je povrch kamenného koberce lesklý lesk se ovšem vlivem zašpinění postupně ztrácí.  Cena 1m2 kamenných koberců se v průměru pohybuje okolo 500Kč.

petr Autor petr