Jitrocel hojí rány

Úvodní stránkaJitrocel hojí rány
23.leden 2017 od Dee v rubrikách Hobby a zahrada, Zdraví
štítky Bylinky, Zdraví, Zima

Jitrocele si málokdo cení, často po něm šlapeme nebo jej označujeme za plevel a přitom si právě tato bylinka skvěle poradí s odřeninami a drobným zraněním. Najdete ji téměř všude. Jitrocel často využívám jako první pomoc, když B. nedobrzdí zatáčku, neodhadne výšku obrubníku, upadne na rovince nebo když se jiným stejně přitroublým způsobem až nápadně podobá své matce ...

JITROCEL KOPINATÝ

Je bylinka se štíhlými listy, které vyrůstají při zemi u stonku. Příbuzný tomuto jitroceli je JITROCEL VĚTŠÍ, který má větší a mnohem širší listy a je také léčivý. Jitrocel - hojílek nám nabídne svou náplast téměř všude. Lékaři používali tuto bylinku již ve starém Řecku.

Jitrocel můžete chodit sbírat jak do volné přírody, tak i do své vlastní zahrádky, kam si jej snadno přesadíte. Tato rostlinka nemá žádné zvláštní nároky. Listy sbírejte mladé a čerstvé od dubna do září. Čas sběru se zde doporučuje ideálně kolem 14. hodiny, nesmí se zapařit, jinak zhnědnou a ztrácí svou účinnost. Suší se ve stínu a skladují v suchu.

“Rány hojí otevřené na tom lidském těle
jenom čarodějná jarní šťáva z jitrocele.”

JAN NERUDA

Jitrocel tlumí kašel a působí jako přírodní antibiotikum. Má blahodárné, tišící, hojivé a protizánětlivé účinky. Jitrocel větší ránu vyčistí a Jitrocel kopinatý s úzkými listy ji stáhne a zacelí.

Druhy použití

Sirup z jitrocele pomáhá při kašli, na čištění krve i slabý žaludek: asi 4 hrsti čerstvých listů (doporučuji menší mladší lístky) svaříme s asi 300ml vody, 300g cukru a 150g medu. Vaříme na mírném ohni asi 10 minut, dokud sirup nezhoustne. Podáváme 1 lžíci i několikrát denně.

Čaj (nálev) lze použít nejčastěji při nemocech dýchacích cest, při bolení v krku, při nemocech žaludku nebo průjmu. Stejně tak je dobrý i při zánětu ledvin, močového měchýře nebo při léčbě hemoroidů. Sušené listy přelijeme vroucí vodou a necháme asi 15 minut louhovat. Pijeme vlažný několikrát za den podle potřeby.

Obklad na oči při zánětu spojivek: několik čerstvých listů vložíme do ½ litru studené vody. Krátce povaříme a potom pod pokličkou louhujeme asi 10 minut. Scedíme a do vychladlého odvaru namáčíme vatu nebo plátýnko, které přikládáme na bolavé oči asi 3x denně.

Náplast na rány nebo odřeniny vytvoříme z jitrocele velmi snadno- čisté listy pomačkáme tak, aby z nich vytékala šťáva, přiložíme na ránu, dokud nepřestane krvácet. Náplast z jitrocele zklidní kůži i při bodnutí hmyzem nebo svědění.

Semena indického jitrocele (Psyllium) pomáhají upravovat stolici při zácpě i průjmu. Jsou dobrým pomocníkem při boji s hemoroidy nebo rakovinou tlustého střeva.

Dee Autor Dee