Je správný čas připravit jízdní kola po zimě opět do formy

Úvodní stránkaJe správný čas připravit jízdní kola po zimě opět do formy
18.březen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport, Zdraví
štítky Hubnutí, Sport, Zdraví
Zimní počasí snad už pomalu definitivně odchází, i když se letos přihlásilo o slovo spíše jen výjimečně. Teplých a slunečných dnů bude neustále přibývat a denní teploty nad deset stupňů Celsia budou naprosto běžné. A právě od těchto teplot se již doporučuje jízda na kole. Máte své kolo na nadcházející sezonu připravené? Jestli ne, tak právě nyní je ten správný čas na to, abyste ho vytáhli ze sklepů a garáží a provedli pravidelnou předsezónní údržbu. Poradíme vám, jak na to.

Jen příprava, nikoliv opravy

Námětem dnešního článku bude obecná údržba, bez výraznějších zásahů do oprav kola vlastními silami. Zaměříme se na to, jak kolo nastartovat na novou sezonu. Téma opravy jízdních kol si necháváme do dalšího dílu seriálu o jízdních kolech.

Ze všeho nejdříve všechno vyčistit

Ať už bylo kolo skladováno ve sklepě, na půdě, v garáži nebo v jiné části domu, v průběhu celé zimy se na něj usazoval prach a nečistoty. Ze všeho nejdříve je tedy nutné prach a nečistoty odstranit. Ideální variantou je odstranění prachu proudem vzduchu, tedy pomocí kompresoru. Dále vlhkým hadříkem s čistou vodou nebo s neagresivním saponátem. Řetěz, kazety a převodníky klik čistíme vždy výhradně suchým hadrem.

Promazat vše, co půjde

Kdo maže, ten jede. Tak přesně tohle pravidlo platí i pro jízdní kola a samotný proces mazání je při přípravě kol na nadcházející sezonu naprostou nezbytností. Možná budete sami překvapeni, co všechno je zapotřebí promazat, než s kolem vyjedete na silnici nebo do terénu. Základním druhé mazání je samozřejmě mazání řetězu a všech částí, které kolo pohánějí. Tady se vyplatí zainventovat do speciálních přípravků na mazání řetězů. Ty mohou být do sucha i do mokra. Kromě samotného řetězu je třeba promazat také odpružení kol, brzdná lanka kotouče a vlastně všechny části, kde dochází ke tření.

Nakonec vizuální kontrola a dotáhnutí

Nakonec ještě vizuální kontrola, zda je kol opravdu ve správné kondici a je připraveno na novou sezonu. K nejčastějším drobným defektům patří drobné poškození výpletu kola. Pak už stačí jen zkontrolovat pevnost všech šroubů, případně je dotáhnout a můžete vyrazit.
Magda Autor Magda