Jarní bylinky

Úvodní stránkaJarní bylinky
24.květen 2016 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bylinky, Zahrada, Jaro

Jaro je ideálním časem pro sběr různých bylin. Rostliny jsou ještě plné té nejčerstvější síly. Proto bychom měli vyrazit do lesů a luk načerpat nejen jarní energii, kdy vše rozkvétá, ale především si nasbírat několik základních bylinek, které nám pomohou v boji především se zimními chorobami. Bylinky z takovéto příjemné jarní vycházky nám při uzdravování pomohou nejen svými léčivým schopnostmi, ale jistě i vzpomínkou na ten překrásný prosluněný čas, kdy jsme je sbírali...

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní neboli Petrklíč. Rozkvétá od března do května. Najdete ji spíše v hornatých oblastech, kde se vyskytuje na pasekách i křovinách nebo v prosluněných lesích.

Sbírají se rozkvetlé květy, které se suší ve stínu nejlépe na sítech. Pokud sušíme na plné podložce, je třeba bylinu provzdušňovat, aby se nezapařila.

Z usušených květů můžeme připravit výborný čaj či čajovou směs, když nás trápí nachlazení. Dále se může používat při bolestech kloubů i hlavy. Užívá se při onemocnění močového měchýře. U této byliny je třeba dát si pozor na předávkování, které způsobuje nevolnost.

Maliník obecný

Maliník nalezneme na teplých slunných stráních, v lese či u cest. Sbírají se lístečky, které se zaštipují. Doporučuji spíše maliníky, co rostou volně v lese, než maliníky, které jsou na zahradách a jsou třeba šlechtěné. Léčivých látek pak mají méně.

Z maliníku lze připravit čaj, který má lahodnou jemnou chuť. Nelze se jím předávkovat a je vhodný i pro děti. Pozor, těhotné ženy by ho neměly pít během těhotenství, ale až v jeho úplném závěru. Způsobuje stahy hladkého svalstva, tedy připravuje dělohu pro porod. O správném užívání je nutné poradit se s lékařem.

Čaj z maliníku má protizánětlivé a protiprůjmové účinky.

Lze ho použít i jako kloktadlo při zánětu dásní.

Listy můžeme přidat do ovocných čajových směsí. Tato bylina nemá nežádoucí účinky, lze ji tedy užívat i dlouhodobě.

Čajová směs při bronchitidě

divizna 30g, podběl 25g, borovice 20g, maliník 25g.

250 ml horké vody přelijeme jednu čajovou lžičku čajové směsi. Necháme 10minut louhovat. Poté scedíme a podáváme teplé.

Jahodník obecný

Jahodník najdeme na slunných pasekách a lesích nebo jižních stráních. Pro sběr je určen list, který trháme od května do srpna. Určitě však nesbíráme listy jahod zahradních.

Čaj z usušených listů je dobrý na pročištění krve.  Podává se i při chorobách jater a ledvin.

 

 

Lenka Autor Lenka