Jarní bylinky

Úvodní stránkaJarní bylinky
27.duben 2015 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články, Zdraví
štítky Bylinky, Životní styl
Jarní bylinky jsou jedny z prvních rostlin, které vykouknou ze země, jen co sníh odtaje a sluníčko začne více hřát. Najdeme je skoro všude. Vypadají obyčejně, pro mnoho lidí jsou jen pouhým plevelem. Ale kdo se na chvíli zastaví, pár těchto jarních bylinek si nasbírá a usuší, může v zimě mít dobré pomocníky proti kašli a dalším nepříjemným nemocem.

Sedmikráska

U sedmikrásky se sbírají pouze málo rozkvetlé květy. Po usušení z nich můžeme připravit odvar proti chřipce, kašli a horečce. Z čerstvých květů se dá vyrobit sirup proti kašli a to velmi jednoduše: Hrst květů necháme namočené 12 hodin v 1litru vařící vody. Tekutinu přecedíme přes sítko a pevné části ještě prolisujeme přes plátno. Následně přidáme půl kilogramu cukru a vaříme do zhoustnutí. Užívají se 2-4 lžičky denně.

Pampeliška

Čerstvé listy lze použít do jarního salátu. Do jídla je pokrájíme na drobné kousky a nikdo nic podzřelého nepozná! Díky nim náš pokrm obohatíme o velké množství vitamínu C. Dále se této bylince přisuzuje schopnost “čistit krev”. Lze ji tak použít do jarní očistné kůry. Sušená bylina se používá do čajových směsí při onemocnění jater, ledvin nebo žaludku. Sbíráme kořen či list. Kořen je po dobrém usušení na obvodu bílý a jeho střed žlutý. Skladujeme například v papírovém pytlíku.
Sedmikráska / Podběl / Kopřiva / Pampeliška

Kopřiva

Kopřivu lze najít všude na světě kromě Jižní Ameriky a tropické Afriky. Ač většina lidí se jí při svých procházkách raději vyhýbá, mělo by tomu být naopak! Patří mezi nejlepší léčivé rostliny. Byly u ní zjištěny protirakovinné účinky, umí vyladit metabolismus. Ovlivňuje funkci jater, žlučníku a mnoho dalšího. Kopřivu můžeme použít čerstvou v kuchyni k přípravě špenátu, omelety či zeleninové polévky. Listy kopřivy můžeme i odšťavnit nebo použít do zeleninových šťáv a získáme tím nápoj s vysokým obsahem železa, který má vliv na krvetvobu a čistí krev. Pro lesklejší vlasy a podporu jejich růstu je po každém umytí vlasů opláchneme odvarem z listů.

Podběl

Je nejběžnější bylinkou na kašel, zahlenění a pomáhá také při horečce. Najdete ho na hlinitých, spíše kamenitých místech, která jsou vyhřívána sluníčkem. Často roste u cest, ale pro sbírání najdeme spíše takové rostliny, které nebyly vystaveny působení zplodinám z výfuků. Sbíráme květy a při sušení dáme pozor, aby se nezapařily, občas rukou provětráme. Sušíme ve stínu. Při obtížích dýchacích cest můžeme uvařit čaj, nebo lze odvar použít i k inhalaci. Podběl lze zkombinovat i s mateřídouškou, mátou a jitrocelem a vznikne nám tak velmi chutná čajová směs proti nachlazení.
Lenka Autor Lenka