Jaký průměr koleček vybrat do kolečkových bruslí?

Úvodní stránkaJaký průměr koleček vybrat do kolečkových bruslí?
2.duben 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Brusle, Sport, Zdraví, Životní styl
Jízda na kolečkových bruslích, jeden z nejpopulárnějších letních rekreačních sportů pro širokou veřejnost. Jezdit na kolečkových bruslích může kdokoliv a prakticky kdekoliv. Pokud máte v plánu kupovat nové kolečkové brusle, budete se muset zaměřit hned na několika parametrů - materiál, cena, terén, způsob jízdy a stupeň pokročilosti. Jedním z nejdůležitějších parametrů je ale velikost koleček. A právě na toto téma se nyní zaměříme.

Čím větší zkušenosti, tím větší průměr koleček

Při výběru koleček do kolečkových bruslí platí přímá úměrnost. Tedy čím vyšší je vaše umění na bruslích a vaše zkušenosti s jízdou, tím by se měl průměr koleček zvětšovat. Brusle s menšími kolečky mají totiž menší rám brusle a jsou mnohem snadněji ovladatelné i pro začátečníky. Větší kolečka jsou naopak schopná rychlejší jízdy tak, aby vám kilometry doslova mizely pod nohama.

Pozor na příliš malá

Ještě přidáme další jízdní vlastnosti menších a větších koleček. Kolečka s větším průměrem se hodí i na jemně drsnější povrchy. Díky své velikosti se nezaseknou v každé malé nerovnosti, ale dokáží si s nimi poradit. Menší průměr koleček se snadněji zasekne také o malé kamínky a nerovnosti, zejména při pomalejší jízdě. Začátečníci s menšími kolečky by proto měli volit zpevněné a upravené povrchy pro jízdu.

Průměry podle stupně pokročilosti

Nakonec si představíme, jaké průměry koleček se hodí pro konkrétní bruslaře. Začátečníci by měli volit kolečka s průměrem 78-80mm. Středně pokročilí bruslaři volí průměr 82-84mm a zkušení jezdci na kolečkových bruslích pak mohou volit kolečka s průměrem 90 a více milimetrů.
Magda Autor Magda