Jaký je rozdíl mezi rugby a americkým fotbalem?

Úvodní stránkaJaký je rozdíl mezi rugby a americkým fotbalem?
14.říjen 2014 od Magda v rubrikách Nezařazené
štítky
Ani americký fotbal, ani rugby v našich končinách nemají takovou tradici, jako v ostatních zemích. Jsme prostě národ hokeje a fotbalu. Oba dva sporty by si ale zvýšení popularity určitě zasloužily. Vždyť například rugby je druhým divácky nejnavštěvovanějším sportem na světě, samozřejmě po fotbalu. Kvůli malé rozšířenosti těchto dvou sportů se stává, že si je mnozí lidé pletou a dokonce si myslí, že se jedná o jeden a ten samý sport. Velkou zásluhu na tom má tvar míče, který oba sporty spojuje, ale oba druhy šišatého balonu jsou úplně jiné. V následujícím článku si alespoň obecně popíšeme oba sporty a přesvědčíte se o tom, že jsou úplně odlišné.

Začneme třeba s rugby

Hra rugby se k nám dostala přes moře z Anglie, kde byla založena. Málokdo ví, že pravidla rugby u nás přeložil, a vlastně tedy uvedl v platnost Ondřej Sekora v roce 1926. Ten Ondřej Sekora, který je tvůrcem populární dětské knihy – Broučci. Rugby hrají patnáctičlenná družstva na hřisti s fotbalovými rozměry a mají jen omezený počet střídání. Branka je do tvaru písmene H. Cílem hry je dopravit balon za soupeřovu branku a zde ho položit. Útočící mužstvo si ale nesmí přihrát balon dopředu, jen dozadu nebo maximálně do roviny. Právě zde je výrazný rozdíl. Velký rozdíl je i ve výstroji. Rugbysté, i přestože se jedná o velmi kontaktní sport mají dovolené jen chrániče holení, molitanové ramenní výztuže a helmu. Nejedná se ale o kovovou helmu, jen o nevyztuženou. Abyste si udělali o ragbyové helmě lepší příklad, představte si Petr Čecha. Tento fotbalový brankář využívá pro svou ochranu právě helmu na rugby.

A teď je na řadě americký fotbal

Původ amerického fotbalu asi nemusíme příliš rozvádět, je jasný už ze samotného názvu sportu. Hřiště na americký fotbal má také parametry, jako fotbalové, jen je rozděleno několika podélnými čarami. Čáry jsou vždy po pěti yardech. Smysl těchto čar si vysvětlíme za chvíli. Při americkém fotbalu proti sobě vždy nastupují 2 jedenáctičlenná družstva. Výbavu tvoří kovová přilba a velké chrániče ramen i stehen. Každý tým má minimálně 2 jedenáctky. Jedna z nich je specializovaná na obranu a druhá na útok. V průběhu hry je lze při jakémkoliv přerušení libovolně vystřídat. Profesionální mužstva mají dokonce třetí jedenáctku hráčů na zahrávání standardních situací. Cílem hry je dostat opět míč do soupeřovy konečné zóny. Každý tým má vždy 4 pokusy na to, aby s míčem pokročil alespoň o 10 yardů. Proto podélné čáry. Může tak docílit běhovou akcí s míčem v ruce nebo dlouhým hodem, klidně dopředu. Po překonání desetiyardové vzdálenosti mají týmy další 4 pokusy. Toto jsou pouze obecné popisy obou sportů se základními rozdíly. Jejich detailní popis pro vás připravíme v dalších článcích.
Magda Autor Magda