Jaké kroky provést na motocyklu před první vyjížďkou?

Úvodní stránkaJaké kroky provést na motocyklu před první vyjížďkou?
6.duben 2015 od Magda v rubrikách Auto-Moto, Nové články
štítky Auto, Moto
Každý motocyklový nadšenec musí mít z letošní mírné zimy a rychlého příchodu teplého a slunečného počasí radost. První letošní jízda může totiž být mnohem dříve, než v předcházejících letech. I když na konci loňského roku pracoval motocykl, jako švýcarské hodinky, je nutná alespoň základní příprava a prohlídka. Děláte ji pro své bezpečí.

Začněte s motorem

Pokud na koni loňské sezony motor fungoval naprosto bez problémů a motocykl byl správně uskladněn, není sebemenší důvod, aby si svou skvělou kondici neudržel i pro letošní jaro. Rozhodně by měla být provedena kontrola oleje a olejového filtru a jejich případná výměna podle předepsaných intervalů. Nezapomínejte překontrolovat také vzduchový filtr, kabely ke svíčkám a konektory, případně svíčky samotné. Při odhalení nedostatků okamžitě vyměnit. Když už jsme nakousli stav oleje, tak je nutná i kontrola dalších kapalin – chladící a brzdové.

Přejdeme na pneumatiky

I tady platí, že pokud byly pneumatiky v dobrém stavu před zimou, měly by být v pořádku i nyní. Pokud tedy byl motocykl skladován správně. Jestli byl na hlavním stojanu s koly nad zemí, máte vyhráno, pokud stál na kolech, doufáme, že jste alespoň měnili pozici kol, aby nebylo zatěžované na pneumatikách jen jedno místo. Zkontrolujte také, zda se přes zimu na pneumatikách nevytvořil nový kaz. V kůlně nebo garáži mohou být hlodavci, kteří dokáží udělat velkou neplechu. Zjištění defektu při jízdě by mohlo mít doslova fatální následky.

Stav sekundárního převodu a spojovací materiál

Pokud je sekundární převod vašeho motocyklu řešen kardanem, stačí jen zkontrolovat hladinu oleje. Pokud máte ozubený řemen, stačí také základní vizuální kontrola. Největší práci přináší řetěz, u kterého je nutná kontrola obou řetězových kol a jejich opotřebení. Nakonec byste si do ruky měli připravit sadu šroubováků a klíčů a zkontrolovat pevnost všech důležitých spojů na motocyklu. Je to sice práce zdlouhavá a náročná, protože důležitého spojovacího materiálu je na motorce velké množství, ale za jistotu to stojí. A pak už jen zkontrolovat světla a elektroniku, nastartovat a vyrazit.
Magda Autor Magda