Jak zodpovědně připravit auto, když vyrážíte na hory?

Úvodní stránkaJak zodpovědně připravit auto, když vyrážíte na hory?
27.prosinec 2016 od chlad v rubrikách Cestování
štítky Hory, Auto, Zima, Výbava

Nezáleží na tom, jestli vyrazíte brázdit české hory, nebo jste se konečně odhodlali a vydáte se za dobrodružstvím na alpské bílé dálnice. Pojedete-li autem, musíte ho řádně připravit. Bez toho riskujete problémy technického rázu i to, že se z cest nevrátíte vůbec. Zimní silnice jsou zrádné, jen dobře připravené auto zvládne všechny nástrahy a bude zárukou bezpečné jízdy.

Nepodceňte stav pneumatik

Nikdy se nesmí stát, že vyrazíte bez zimních pneumatik. Jejich vzorek je zárukou větší stability auta na kluzké vozovce. Navíc je jízda bez nich v horských oblastech u nás i v zahraničí pokutována. Důležité je správné nahuštění. Podhuštěné pneumatiky jsou náchylnější ke smyku a zvyšují spotřebu.

TIP: Přečtěte si ještě tento článek. Dozvíte se, jak snadno snížit spotřebu auta v zimě.

Kontrola kapalin a karoserie

Zaměřte se také na provozní kapaliny. V ostřikovačích musí být zimní směs, stejně jako v chladicí kapalině. Zajeďte do servisu a nechte si zkontrolovat stav brzdové kapaliny a oleje. Je lepší je nechat vyměnit. Ošetření si zaslouží i karoserie a podvozek. Sníh, mráz, déšť a sůl na silnicích mohou společně napáchat velké škody. Karoserii ošetřete voskem. Alternativou je tenká ochranná folie.

Bez doplňků nesmíte vyjet

V zimě dostává hodně zabrat baterie. Raději si pořiďte novou a pro jistotu si kupte startovací kabely. Z dalších doplňků jsou nezbytné sněhové řetězy, které pomohou zejména při stoupání po zasněžené vozovce. Hodí se také škrabka na sklo a sprej na rozpuštění zamrzlých oken. Stát se může i to, že na několik hodin uvíznete a budete čekat na pomoc. Pro tyto případy je dobré mít v autě deku či folii pro zahřátí.

Na přípravě tohoto článku jsme spolupracovali s online magazínem www.motocars.cz. Pokud se zajímáte o auta a motorky, určitě se vám bude zamlouvat. Doporučujeme hlavně rubriku praktické rady, kde najdete spoustu užitečných rad a doporučení k vašemu autu.

chlad Autor chlad