Jak zazimovat zahradu?

Úvodní stránkaJak zazimovat zahradu?
25.listopad 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení, Česko, Zima, Životní styl
Zazimování zahrady u rodinných domů je krokem, který by se měl vykonávat ještě před příchodem prvních mrazů. První mrazy jsou už sice za námi, ale jestliže jste svou zahradu nestihli řádně zazimovat, některé kroky je možné udělat i nyní. Vždy je lepší později zazimovaná zahrada než zahrada, která není zazimovaná vůbec. Jak tedy na zazimování zahrady nyní?

Zaměřte se na trávník

U drtivé většiny zahrad u rodinných domů tvoří největší plochu trávníky. Na kvalitě, barvě a hustotě trávníků si zakládáme stále víc a nikdo z nás netouží po tom, aby na trávnících byly nevyživená místa nebo místa s plísní. A právě na vznik travních plísní a napadení trávníku má zazimování vliv. Tráva před zimou by měla být sečena na výšku 5-7 centimetrů. Ovšem jen před příchodem mrazů. Pokud jste svou trávu nestihli před mrazy posekat, už to nedělejte. Rozhodně ale odstraňte veškeré větvičky a listy z plochy trávníku. Právě listy a větvičky mohou být původcem plísní. Pokud chcete, aby trávník vydržel zimu bez újmy, nesmíte zapomínat ani na jeho hnojení. Před zimou je dobré volit hnojiva s větším obsahem draslíku, který dodá trávníkům větší mrazuvzdornost.
Jak zazimovat zahradu?

Záhonky jsou také důležité

Záhonky by měly být na zimu připraveny těsně předtím, než zcela promrznou. Dokonce je pravidlem, že, čím déle budou zazimovány, tím lépe. Slimáci například kladou vajíčka i v pozdním podzimním období, což záhonkům rozhodně neprospívá. Nejprve by mělo být provedeno důkladné odplevelení záhonku a pak i jeho zrytí. Zrytý záhon není třeba nijak upravovat. Mráz roztrhá i velké hroudy zeminy, která si na jaře krásně sedne a vytvoří novou rovnou plochu.

Nezapomínejte ani na stromy a keře

Stromy a keře jsou další velmi důležitou součástí zahrad a ani na ně bychom neměli zapomínat. Ze stromů sebereme všechny zbylé plody, aby zbytečně nebraly energii a živiny, které přes zimu stromy opravdu potřebují. Stromy před zimou oplotíme, abychom zabránili jejich okusu. Zejména na vesnicích se mohou zatoulat na zahradu třeba zajíci a na stromech napáchat velké škody. Všechny dřeviny je vhodné před zamrznutím půdy dostatečně zalít. V případě, že v průběhu zimy poleví mrazy a půda znovu roztaje, můžeme znovu zalít také v průběhu zimního období.

Co dále?

To byly 3 nejdůležitější části zahrad, kterým je třeba se v procesu zazimování věnovat nejvíce. Existují ale i další činnosti, které by rozhodně neměly být opomíjeny. Například vyjmutí cibulovin, které nemají rády zimu – mečíky, jiřiny nebo begonie. Záhonky s růžemi nebo tulipány můžeme zakrýt chvojím, rašelinou či kompostem. Odkvetlé trvalky ostříháme. Každý druh potřebuje individuální způsob ostříhání. Zapomínat bychom neměli ani na zazimování jezírek a bazénů, pokud jsou součástí zahrad.
Magda Autor Magda