Jak začít běhat?

Úvodní stránkaJak začít běhat?
16.březen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport, Zdraví
štítky Běhání, Hubnutí, Sport, Tip na víkend, Zdraví, Životní styl
Běhání je pro člověka přirozeným pohybem, a proto se není čemu divit, že většina lidí při snaze shodit pár přebytečných kil zvolí právě tento typ aktivity. Dospěli jste k názoru, že vaše tělo bije na poplach? Pokud rafička na váze sahá do nepříjemných číslic, máte problém vyjít schody, hodně se zadýcháváte a při představě, že byste se v létě měli svléknout do plavek, se vám dělá mdlo, je na čase sami se sebou něco udělat! Patříte-li mezi sportovní lenochy, můžete svou pozornost ubírat právě směrem běhání, se kterým můžete začít v jakémkoli věku. V dnešním článku vám poradíme, jak začít běhat – a především jak u toho vydržet!

Začátky jsou nejhorší – překonejte je!

Pokud se pravidelně nevěnujete žádnému sportu, vaše fyzička bude hodně na pováženou a začátky opravdu krušné. Neskládejte hlavu do dlaní a snažte se je překonat. Věřte, že to bude bolet – a hodně, ale i přesto se nevzdávejte – děláte to sami pro sebe. Rozeběhnout se není nic složitého, nesvíjet se po pár metrech v kečích už je horší.

Pokroky týden po týdnu

Nechtějte po svém těle zázraky. Stanovte si reálný cíl, který se pro vás stane motivací, proč při každém píchnutí v boku s běháním neseknout. Ze začátku jednu minutu běžte a jednu minutu jděte – zopakujte osmkrát po sobě. Zdá se vám to málo? Uvidíte, že až to vyzkoušíte, možná i tak budete lapat po dechu. Další týden přidejte minutu běhu, ale minutu chůze nechte stejnou – zopakujte sedmkrát za sebou. Třetí týden už poběžíte tři minuty a jednu minutu půjdete – po šesti opakováních. Takto si po týdnech postupně přidávejte a zároveň i ubírejte opakování až do doby, kdy se budete cítit na souvislý běh.

Motivujte se hudbou

Aby vás běhání ještě více bavilo, pusťte si do uší oblíbené písničky, které vás dostatečně nabudí a dodají vám energii. Ideální jsou rytmičtější a samozřejmě rychlejší písničky, neboť u romantického ploužáku daleko nedoběhnete. Uvidíte, že postupem času najdete v běhání i ty kladné stránky. Ne nadarmo se říká, že kdo nezažil euforii z běhání, nikdy neuvěří, že skutečně existuje!
Magda Autor Magda