Jak vyzdobit vánoční stromeček v tradičním stylu?

Úvodní stránkaJak vyzdobit vánoční stromeček v tradičním stylu?
15.prosinec 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Vánoce, Zdobení, Zima, Životní styl
Chcete si letošní vánoce užít v tradičním stylu a chcete, aby v tomto stylu byl vyzdoben i váš interiér. Návrat k tradicím, zvykům a tradiční výzdobě je v současné době velmi populární. A dominantním prvkem každého interiéru o vánocích je bezpochyby stromeček. Jak vypadaly vánoční stromečky našich babiček a jakým způsobem byly ozdobené? Na tradiční zdobení vánočního stromečku se v dnešním článku podíváme detailněji.

Zapomeňte na jedli! Základem je smrk nebo borovice!

V posledních letech se stává stále oblíbenějším vánočním stromkem jedle. Zejména se jedná o jedle normandské a kanadské, které jsou k nám dováženy převážně ze zahraničí. Dříve ale jedle rozhodně nebyly tak populární, jako dnes. Nejčastěji se jako vánoční stromek volily nejsnadněji dostupné jehličnany – smrky a borovice. Pokud chcete klasický vánoční stromek, zaměřte se na tyto druhy.

A jaké ozdoby – vládla ruční výroba

Skleněné ozdoby se na vánoční stromky začaly ve větší míře využívat na vánočních stromcích až v druhé polovině dvacátého století. Ozdoby z plastu a dalších moderních materiálů až mnohem déle. Stromky se zdobily většinou všemi volně dostupnými materiály i potravinami. Jednalo se o vlastní ruční výrobu. Zkusíte si i vy nazdobit letos stromeček pomocí vlastnoručně vyrobených osobiček, máme pro vás několik typů, jak na to!

Vyřezávání postaviček ze dřeva

Abyste dokázali vyrobit dřevěné ozdobičky, nemusíte být přímo profesionálními řezbáři. Stačí jen vybrat správný kousek dřeva, vzít si menší ale tvrdší nůž, připravit si vzor a pustit se do vyřezávání. Vyřezávat můžete postavičky, zvířata, květiny i hvězdy a domky. Pokud si chcete práci usnadnit a nedělat ozdoby doma, na velkém množství trhů mají dnes prodejci ozdoby ze dřeva vypalované laserem.

Ozdoby ze slámy a kukuřičného šustí

Další velmi snadno dostupným, populárním a snadno zpracovatelným materiálem na výrobu ozdob na vánoční stromek, je sláma. Ze slámy se nejčastěji začíná s tvary, jako jsou srdíčka a další jednoduché obrazce. Když už dostanete výrobu dárků ze slámy pod kůži, můžete vyrábět i zvonečky, krabice, komety i domečky. Ozdoby z klasické slámy jsou poměrně dost křehké. Více odolné mohou být ozdoby z kukuřičného šustí.
Vánoční stromek

Z čeho řetězy?

I řetěz je odnepaměti součástí výzdoby vánočního stromu. Dříve nebyly využívány blýskavé třásně, ale opět přírodní materiály. Zřejmě nejjednodušším vánočním řetězem je řetěz z papírových kroužků. Jeho výrobu zvládnete i s malými dětmi. Stačí jen nastříhat papíry na proužky a proužky spojovat po jednotlivých kroužcích. Pestrobarevný papír e dobrou volbou. Velmi elegantně a klasicky mohou působit také řetězy z ořechů. Je možné využít propojená ořechová jádra – řetěz je pak možné i konzumovat. Ale i skořápky ořechů na stromečku působí elegantně. Pro jejich větší eleganci mohou být skořápky natřeny barvou. Stejně tak mohou být natřeny barvou také řetězy ze šišek. I ty působí velmi příjemně.

Zapomeňte na čokolády, ale jídlo by nemělo chybět

Čokolády v krásně nablýskaných obalech se na vánočním stromečku také využívají stále častěji. Jedlé věci na stromečcích mají svou tradici, i když zrovna o čokolády se nejednalo. Na stromku mohou být využity především nazdobené perníčky nebo ozdoby z vizovického těsta. Dále mohou být využity všechny druhy sušeného ovoce.
Magda Autor Magda