Jak vylepšit funkčnost topení bez zbytečných výdajů?

Úvodní stránkaJak vylepšit funkčnost topení bez zbytečných výdajů?
18.únor 2016 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Topení, Zima
Opravdu mrazivé dny letošní zimy už dorazily na celé území České republiky. Pro milovníky zimních sportů je to samozřejmě skvělá zpráva, ale pro majitele bytů a domů už tato zpráva tak veselá není. Bude totiž zapotřebí začít opravdu intenzivně vytápět. Až polovina nákladů na bydlení je tvořena právě výdaji na vytápění interiéru. Každý by chtěl snížit výdaje za vytápění a zvýšit efektivitu vyhřívání místností. Ne všichni ale máme dostatečné finanční prostředky na řešení, jako je zateplení, výměna oken nebo nový otel. Existuje ale i několik tipů a triků, které mohou zvýšit funkčnost vytápění interiéru i bez statisícových výdajů. Jaké to jsou?

Zaměřte se na radiátory

Hned několik problémů může být spojeno i s tak obyčejnou věcí, jako jsou radiátory. Zdá se vám, že ačkoliv vytápíte velmi intenzivně, tak teplota od radiátorů je nízká? Čím to může být způsobeno?
  • V radiátoru je množství prachu, který pohlcuje teplo a brání mu v průchodu do místnosti. Vysajte vnitřní část radiátoru.
  • Před radiátorem pod oknem je záclona. I záclona brání v průniku tepla do interiéru a teplo od radiátoru sálá k oknu, kde mizí. Záclony by neměly být před radiátorem.
  • Problémem starších radiátorů může být i jejich natírání. Staré oprýskané radiátory jsou natírány bez předchozího oškrábání. Vrstvy barvy pohlcují teplo, které by mohlo proudit do interiéru.
  • Zavzdušněný radiátor. Stačí si sáhnout na radiátor, a pokud není rovnoměrně teplý, je třeba provést odvzdušnění.
  • Abyste lépe pomohli sálání tepla do interiéru, můžete za radiátor nalepit také hliníkovou termofólii. Ta bude odrážet teplo do místnosti a to už se nebude ztrácet ve zdivu.

Další tipy a triky, jak ušetřit za vytápění

  • Zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi. Teplo se bude lépe držet uvnitř a nebude unikat. Rozdílné místnosti mohou mít rozdílné hodnoty tepelné izolace.
  • Naučte se na noc zatahovat na oknech rolety a žaluzie. I tato vrstva brání teplu unikat ven z místnosti a brání mrazu v pronikání dovnitř.
  • Naučte se větrat. Větrání v zimě je zapotřebí zejména kvůli zabránění problémů s vlhkostí v interiéru. Větrání by mělo probíhat krátce a intenzivně. Ideální je vytvořit na 5 minut průvan dokořán otevřenými okny a ve všech místnostech. Při průvanu se uvnitř vymění vzduch, ale zdivo zůstane teplé.
  • Pořízení termostatu může být také velkou úsporou nákladů na vytápění. Zejména pokud se naučíte pracovat s jeho časovým nastavením. Termostat je možné nastavit na určité teploty v určitém čase. Když budete v práci, může být teplota nastavena třeba na 18 °C a hodinu před vaším příjezdem domů může být zvyšována na vámi požadovanou teplotu.
Magda Autor Magda