Jak vybrat správný šperk?

Úvodní stránkaJak vybrat správný šperk?
26.listopad 2014 od Magda v rubrikách Móda, Nové články
štítky Móda, Šperky, Ženy
Chcete udělat radost své přítelkyni nebo kamarádce? Snad každou ženu potěší krásný šperk. Jenže fakt, že každému sluší něco jiného, neplatí jen o oblečení a účesech, ale právě i o špercích. Navíc kvalitní klenoty nejsou zrovna levné, takže by byla opravdu škoda, kdyby se vybraný šperk dané dámě nelíbil. Jak tedy zvolit ten nejvhodnější šperk? Hodně vám mohou napovědět klenoty, které žena už nosí. Jestliže jste na ní vždy viděli jen stříbro, zlatem ji asi moc nepotěšíte. Pokud zásadně nosí drahé šperky, na výstřední experimenty příliš nevsázejte. Má-li v oblibě větší šperky, zvolte nějaký výraznější a masivnější model a naopak. Všímejte si i toho, jaké nosí oblečení. Právě s ním totiž pak bude muset darované šperky sladit.

Jarní, letní, podzimní a zimní typy

Ženy můžeme rozdělit hned z několika hledisek. Tím prvním je klasické dělení na jarní, letní, podzimní a zimní typ, které se odvíjí od barvy vlasů a očí a podtónu kůže. Jarní typy jsou takové víly, mají blond vlasy, modré či světle zelené oči a světlou pleť se zlatavým nádechem. Hodí se k nim drobné šperky s tyrkysovým, meruňkovým, žlutým či pastelově růžovým kamenem.

Blond nebo světle hnědé vlasy mají i letní typy, ty ovšem nepůsobí jako víly, naopak jsou výraznější, někdy i trochu tvrdší. Mají modré, šedé či zelené oči a jejich pleť má studený narůžovělý či olivový podtón. Nejvhodnější jsou pro ně matné klenoty se světle modrým, šedým, sytě růžovým či čirým kamenem.

Tmavě blond, zrzavé či hnědé vlasy mají podzimní typy. Jejich pleť má žlutý až béžový podtón, oči bývají zářivě modré, zelené či hnědé. Charakteristické jsou pro ně pihy a celkový hřejivý dojem. Jim klidně můžete pořídit výraznější vrstvený šperk. Co se týče barvy kamenu, vsaďte na zlatou, žlutou, teplé odstíny červené, tmavohnědou či vínovou.

Zimní typy mají tmavé vlasy, husté obočí, šedé či hnědé oči a porcelánovou nebo olivovou pleť. Potěšíte je výraznými šperky, sytými barvami ale i černou. Zvlášť velkou radost budou mít z křišťálu a diamantů.

Drobná žena – malý šperk, silná žena – výrazný šperk

Další dělení je podle postavy. Pro drobnější ženy zvolte jemnější šperk s malým kamínkem, u silnějších žen si můžete dovolit šperk mnohem výraznější. Například malý prstýnek by na ní totiž příliš nevynikl.

Romantický nebo sportovní typ?

Záleží také na tom, zda je žena spíše romantický či sportovní typ – alespoň co se stylu oblékání týče. Sportovní ženy nejčastěji potkáte v pohodlném oblečení, jako jsou trička, džíny a sportovní boty. Pro ně zvolte jednoduché šperky s jemným nebo vůbec žádným zdobením. Pro romantické ženy, které často nosí sukně a šaty, vyberte výraznější tvar šperku se složitějším zdobením.
Jestliže si stále nejste jisti, poradit vám mohou i přímo v klenotnictví – přineste s sebou její fotografii a odborníci už si budou vědět rady.
Magda Autor Magda