Jak vybrat správnou tenisovou raketu?

Úvodní stránkaJak vybrat správnou tenisovou raketu?
30.prosinec 2014 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Sport
Tenisová raketa je pro každého tenistu stejně důležitá, jako pro fotbalistu kopačky. Ať už se chystáte s tenisem začít, rozvíjet své dosavadní schopnosti nebo se věnovat tenisu aktivně profesionálně, nesmíte správný výběr tenisové rakety za žádnou cenu podcenit. Při výběru existuje hned několik parametrů a kritérií, podle kterých je třeba správně se rozhodnout. Jaké to jsou a jak se při výběru orientovat? To si probereme v dnešním článku.

Nejprve zjistěte, jaký jste typ hráče

Ze všeho nejdříve je zapotřebí zjistit, jaký jste typ hráče, tedy jaký styl hry pro vás je charakteristický a nejvíce vyhovující. Jiné rakety totiž potřebují siloví hráči, kteří se spoléhají na rychlost a razanci úderů a jiné rakety zase budou potřebovat hráči, pro které je charakteristické technické pojetí hry, maximální kontrola nad míčkem a jeho umístěním. Rakety, které jsou schopné dávat razantní údery, nemají takový cit pro balon. Rakety s citem pro balon zase nejsou schopné dávat takové rány. Pro začátečníky doporučujeme vybírat vyvážené druhy raket s neutrálními vlastnostmi. Rozhodnete se až postupem času, zda budete preferovat silovou nebo technickou hru.

3 základní parametry

Při výběru vhodné rakety je dobré sledovat 3 základní parametry. Konkrétně se jedná o váhu rakety, velikost hlavy a vyvážení. Váha má vliv na citlivost rakety a kontrolu nad ní. Dále rozhoduje také velikost hlavy rakety. Čím větší hlava, tím větší plocha pro správné trefení míčku. Velká plocha ale znamená opět nižší kontrolu nad tím, co míček udělá. A nakonec je důležité také vyvážení do ruky.

Co potřebují začátečníci?

Pro začátečníky se obecně doporučují rakety s větší hlavou - 660 cm² a větší. Větší plocha zajistí více vrácených míčků. Váha rakety pro začátečníky by měla být malá. Konkrétně  285g a nižší, aby se s ní snáze manipulovalo. Vyvážení rakety by mělo směřovat více do hlavy.

Co potřebují středně pokročilí?

U středně pokročilých hráčů se doporučují středně těžké rakety – tedy 285g a vyšší. Velikost hlavy by měla být střední až menší - 660 cm² a menší. U hráčů už se počítá s tím, že mají lepší odhad na balon. Vyvážení by pak mělo být na střed rakety.

Co potřebují pokročilí hráči?

U pokročilých hráčů se volí těžší rakety s váhou 300g a více. Vyvážení rakety by mělo být do ruky. Velikost hlavy malá, která nabízí maximální kontrolu nad chováním míčku - 645 cm² a menší.
Magda Autor Magda