Jak vybrat správnou pálku na stolní tenis?

Úvodní stránkaJak vybrat správnou pálku na stolní tenis?
17.srpen 2016 od petr v rubrikách Sport
štítky Sport, Léto, Tenis

Začínáte se stolním tenisem a chcete tu správnou výbavu?

Na rozdíl od ostatních sportů pro stolní tenis není zapotřebí několik druhů výbavy za několik tisíc. Kromě sportovního a pohodlného oblečení kvalitních bot už potřebujete jen jediné, to nejdůležitější vybavení – pálku. Aby vám pálka dokonale vyhovovala, musí její výběr probíhat podle několika základních parametrů.

Jaké to jsou? 

Rozdělte pálku na 2 části

Každá pálka je tvořena dvěma základními částmi – dřevem a potahem. Tedy plochou pro uchopení a hrací plochou. Jak vybírat jednotlivé části? 

Dřevo

Druh dřeva má pro pálku velký vliv. Zejména ovlivňuje tíhu pálky. Měkké dřeviny jsou lehčí a tvrdé naopak těžší. Pro začátečníky jsou vhodnější spíše tvrdší dřeviny, kdy u pálky lépe hlídáte úhel. Různé druhy dřevin mají také rozdílné vlastnosti. Výrobci udávají zejména tyto 3 – rychlost, pružnost a kontrola. Do dřeva jsou většinou přidávány také další látky, které mají zajistit především lepší citlivost míčku na pálce. 

Hrací plocha-potah

Potahy jsou také rozdělené do několika kategorií. Každý potah má houbovitý podklad, který je na vrchní části potažen hladkou gumou. Největší rozdíly jsou v měkkosti potahu a hrubosti gumy. Měkčí potah si vybírají spíše hráči, kteří vyznávají obrannou hru. Čím více je povrch potahu hrubší, tím lépe se na něm dá kontrolovat balonek. K tomu je ale zapotřebí stovky hodin tréninku. 

Komplet nebo poskládat?

Začínající hráči především volí nákup kompletů – hotové pálky v kompletu dřeva i potahu. Zkušení hráči naopak téměř výhradně kupují dřeva a potahy zvlášť. Dokáží si tak sestavit pálku, která bude naprosto vyhovovat jejich schopnostem a vyznávanému stylu hry. Jaká pálka vám bude nejvíce vyhovovat, ale zjistíte až po hodinách tréninku. I v kategorii kompletů je velký výběr.

petr Autor petr