Jak vybrat správné fotbalové kopačky?

Úvodní stránkaJak vybrat správné fotbalové kopačky?
8.prosinec 2014 od Magda v rubrikách Móda, Nové články, Sport
štítky Dárek, Móda, Sport, Tip na Vánoce
Kopačky jsou nejdůležitějším vybavením každého fotbalisty, ať už hraje profesionálně nebo pro zábavu. Výběr kopaček je bohužel stále podceňován, což může být zejména u mladých hráčů a dětí problém. Mnozí rodiče si myslí, že mladším hráčům stačí jen obyčejné kopačky. Kvalitní a precizně vybrané kopačky ale pomáhají rozvíjet schopnosti hráčů, přesně sedí jejich stylu hry. Už zdaleka nejde jen o to, jakou mají barvu a jak padnou na nohu. Správný výběr je mnohem složitější. V dnešním článku si rozebereme, jak vybrat správné kopačky a co je při výběru důležité vědět.

Kolíky jsou základ

Ze všeho nejdříve je třeba zvolit podrážku kopaček, tedy správné kolíky. I ty jsou rozdělené do několika kategorií. Každý druh je vyroben z odlišného materiálu a hodí se na jiné typy povrchů. Základním druhem jsou podrážky lisovky, s lisovanými špunty, které se nedají měnit. Dále se jedná o podrážky s vyměnitelnými kolíky, plastovými nebo kovovými. Zde je možné volit typ kolíků podle povrchu. Posledním druhem kopaček jsou turfy, určené na umělou trávu a tvrdší povrchy.

Tabulka typů podešví (podrážek)

Označení Ideální povrch Charakteristika
SG – soft ground Měkký Ideální pro měkký a podmáčený terén
FG - film grand Pevný Pro měkké i tvrdší povrchy přírodní trávy
HG – hard ground Tvrdý Suché povrchy – vyšší odolnost proti otěru
AG – artificial grand Umělá tráva Vyšší odolnost při využití na umělé trávě
TF - turf Umělý povrch Stabilita na umělých površích nebo na škváře

Materiál na kopačky podle stylu hry

I provedení kopaček a využívané materiály se velmi liší. V současnosti se přizpůsobují preferovanému stylu hry. Pro technicky založené hráče jsou vyvíjeny kopačky, které mají lepší přilnavost k balonu. Pro adresáty finálních přihrávek se zase vyrábí lehké kopačky s důrazem na cit a přesnost při přihrávkách. A pro střelce je materiál přizpůsoben tak, aby dovoloval maximální čistotu střel s kontaktem do poslední chvíle. Všechny tyto informace si ještě před výběrem zjistěte.
Magda Autor Magda