Jak vybrat budoucímu „páníčkovi“ psí plemeno na míru

Úvodní stránkaJak vybrat budoucímu „páníčkovi“ psí plemeno na míru
5.únor 2015 od Radush v rubrikách Nové články, Zvířata
štítky Pes
V současnosti existuje na světě celá široká škála psích plemen. Je všeobecně známo, že všechny pojí společný jmenovatel v podobě stejného předka, kterým byl vlk. U některých psů bychom tuto podobu našli snadno dodnes, u jiných je přirovnání skutečně na hony vzdáleno. Ano, a ještě jednou ano,… utněme pro jednou dohady, že ač se to zdá hodně nepravděpodobné, i ten "načinčaný" jorkšírský teriér pochází z vlka :-) Přes existenci společného předka a některých podobných charakterových rysů se jednotlivá plemena mezi sebou velmi liší. Jejich vlastnosti a předpoklady mohou hrát významnou roli zejména při výběru toho pravého. Neméně důležité, je však také zvážení toho, co byste měli před tím, než si čtyřnohého chlupáče přivedete domů, naopak zvážit u sebe samých. Pojďte si nyní s námi zodpovědět několik důležitých otázek.  
Psíci v koupelně
Domov: Bude s vámi bydlet pes v domě či bytě? V případě, že máte dům, zvažte, zdali bude pes venku nebo uvnitř.  Ve svém rozhodnutí buďte důslední. Zejména během zimních měsíců odborníci nedoporučují brát psa, který je zvyklý na pobyt venku, do vnitřních prostor. Jeho srst si navykne (přizpůsobí hustotu i typ chlupů) na to či ono prostředí. Pobyt v delším časovém horizontu při skokovém střídání teplot není vhodný. O dlouhodobém zimním pobytu u psa, který je zvyklý (a jeho srst samozřejmě také) na teplo domova, nemůže být v rozumné souvislosti též řeč. V případě, že plánujete trvalý pobyt psa venku, vyškrtněte z vašeho seznamu rovnou všechny psy, kteří nemají buď žádnou srst anebo jen velmi krátkou a řídkou. Velikost psa a možnosti vaší peněženky: Můžete si dovolit investovat do krmiva pro velkého psa dostatek financí? Samozřejmě je nutné mít na paměti, že čím větší pes, tím větší náklady. A mimochodem unese váš rozpočet případné poplatky za psa a eventuální návštěvy u zvěrolékaře? Děti: Máte doma malé děti? V případě, že ano, volte takové plemeno, které je vhodné k dětem. Věk budoucího majitele: V jakém věku a v jaké zdravotní kondici budete jako nový chovatel? Přizpůsobte své pohybové možnosti potřebám plemena, které zvolíte. Pohodlí: Jste sportovní typ nebo spíše „gaučový“? Pořídíte – li si psa, který je energický a potřebuje hodně pohybu, bude se různými způsoby dožadovat vaší pozornosti. Vaše časové možnosti: Můžete psovi věnovat hodně času nebo kvůli ostatním povinnostem nevíte, kde vám hlava stojí? Pro některá plemena je vhodný důsledný výcvik, případně návštěva cvičiště nebo dlouhé denní procházky. Zodpovědně si odpovězte na otázku, zdali budete mít na takový přístup dostatek možností. Čekání na páníčka: Bude pes doma často sám nebo spíše ojediněle? Bude – li se jednat o první variantu, zvolte spíše plemeno, které nevyžaduje tolik pozornosti. Dovolená a různé cesty: Má vám kdo psa pohlídat v případě, že se vydáte na dovolenou, pracovní cestu nebo třeba nebudete schopni se o něj postarat ze zdravotních důvodů? Myslete vždy na nečekané nebo méně časté události, které však život přináší. Kitty Máte - li jasno v předchozích otázkách, nestojí už nic v cestě konečnému výběru. A jak se v jednotlivých plemenech zorientovat? Možná pomůže následující přehled. Mezinárodní kynologická federace rozděluje psy do deseti kategorií:
 • Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – spíše větší vzrůstem, hustá srst, dobře ovladatelní psi, často slouží jako psi služební.
 • Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi – velikost a typ srsti se velmi liší v závislosti na rase. Jedná se o společenskou kategorii psů.
 • Teriéři – temperamentní a společenští, srst v závislosti na rase, často používáni jako psi lovečtí.
 • Jezevčíci – společenští psi, velikost a srst se liší v závislosti na konkrétní rase.
 • Špicové a tzv. plemena primitivní – společným znakem jsou špičaté uši a ocas stočený nahoru. Vyšlechtěni pro hlídání obydlí nebo pro lov.
 • Honiči a barváři – psi vycvičeni k výkonu myslivosti a k pronásledování kořišti. Velikost se liší v závislosti na konkrétní rase.
 • Ohaři – neagresivní, ovladatelní, přátelští a společenští psi. Potřebují hodně pohybu a dostatečné pohybového vytížení. Nehodí se do kotce na zahradu.
 • Slídiči, přinášeči a psi vodní – původně lovecká plemena, dobře ovladatelní psi, často slouží jako asistenční a služební psi.
 • Společenská plemena – většinou psi malý vzrůstem vyšlechtění k tomu, aby dělali společnost člověku. Vhodní i do bytu.
 • Chrti – štíhlí a elegantní psi šlechtění především pro rychlost, potřebují dostatek pohybu. Povahou jsou občas uzavření a nepřístupní.
Pro účely tohoto článku můžeme doplnit ještě další dvě kategorie.
 • Plemena, která dosud oficiálně Mezinárodní kynologická federace neuznala - na oficiální zařazení ještě čekají.
 • Kříženci – nelze vystihnout společné charakterové ani fyzické vlastnosti.
Psy v každé z kategorií pojí mnohé společné znaky, které nám mohou posloužit k základní orientaci při výběru. Rozhodnete – li se již pro konkrétní rasu, zjistěte si o ní co nejdůkladnější informace a porovnejte je se svými možnostmi. Uvidíte, že zodpovědný výběr v budoucnu skutečně oceníte.
Radush Autor Radush